zpět čínské tanky

Čínské tanky

NAVIGACE

Tanky Typ-90

připravil Michal Mádl

Typ-90 je označován jako první čínský tank třetí generace. Poprvé byl spatřen v začátku devadesátých let. Oproti starším čínským tankům představuje poměrně výrazný skok.

Tank byl vyvíjen ze staršího exportního Typ-85, ale značnou část jeho konstrukce je převzata ze starších tanků (de facto se v něm promítla celá vývojová řada od Typ-59). Posádka je tříčlenná s automatickým nabíjením, převzatým z ruského kanonu 2A46. Oproti svým předchůdcům je tank též těžší a má zcela nový počítačem řízený systém řízení palby. Vyzbrojen je 125mm kanonem s hladkým vývrtem hlavně. Tank nakonec ale nevstoupil do služby čínské armádě.

Verze a odvozené typy

Typ-90 - první základní studie, která nepřekročila fázi prototypu

Typ-90-IIA Navrhovaná varianta s pohonnou jednotkou západního původu (v pramenech je naprostý rozkol ve vymezení přesné země, ale nejpravděpodobněji se jednalo o francouzský motor s výkonem 1500k/1119kW) vyvíjenou původně pro Pákistán. Nicméně z této varianty nakonec sešlo kvůli uvalení zbrojního embarga na Pákistán.

Type-99IIM/MBT 2000/Al-Khalid - Aby se obešlo zbrojní embargo, byl nový pokračovatel řady Typ-90 vybaven ukrajinským dieslovým motorem 6TD s výkonem 1200k(894kW). Tank Typ-99IIM byl pro export označen jako MBT 2000. Nakonec byl vybrán Pákistánem, který ho licenčně vyrábí pod označením Al Khalid. Tank je vyzbrojen 125mm kanonem stabilizovaným ve dvou rovinách s hladkým vývrtem hlavně. Může pálit jak střely APFSDS tak HEAT.
Udává se, že Al Khalid může střílet střely z ochuzeného uranu, což by ho řadilo k vyspělejším tankům. Má též vyspělý systém řízení palby a je schopen inerciální a GPS navigace.

Technicko-taktická data

Posádka: 3
Rozměry: délka,10,7m, výška 2,4m, šířka 3,5m
Hmotnost: 48t
Pohon: ukrajinský 6TD tekuté chlezený diesel s výkonem 1200k(894 kW)
Rychlost: 65km (na silnici), nebo 45km/h (mimo silnici)
Dojezd: 450km
Brodivost: 5m (s přípravou)
Hlavní výzbroj: 125mm kanon
Vedlejší výzbroj: jeden spražený kulomet ráže 7,62mm, protiletadlový kulomet ráže12,7mm
Náměr hlavně:
Stabilizace hlavně: ve dvou rovinách
Systém řízení palby: laserový dálkoměr,balistický počítač, sezory pro výpočet rychlosti větru

Zdroje

Greenhill: Modern battle tanks and support vehicles
Jane’s tanky: příručka pro rozpoznávání
www.sinodefence.com
www.globalsecurity.org
www.china-defense.com

 


Copyright © 2018 All Rights Reserved