zpět Britská obrněná technika

Britská obrněná technika

NAVIGACE

Britské Tanky 2. světové války
Light infantry tank Mk. 1 Matilda

připravil Jan Lžičař

Tento britský tank bývá často zaměňován s A12 infantry tankem, takzvanou Matildou II, ten má však úplně jiný design, součástky a je na rozdíl od Matildy I vyzbrojen kanónem ráže 40mm a kulomet u něj zcela chybí.

V dubnu 1934 britský generální štáb přijal požadavek podaný generálem Sirem Hughem Ellesem z královského tankového sboru na „pěchotní“ tank, silně opancéřovaný a vyzbrojený kulometem, který bude rychlostí stačit pěchotě. Generální štáb pověřil Sira Johna Cardena, aby vedl tým vývojářů. Armáda dostala první prototypy v září 1936. Armáda byla s tanky spokojená a podala požadavek na prvních 60 kusů, které byly dodány v dubnu 1937. Do roku 1940, kdy byla produkce zastavena, bylo vyrobeno 140 těchto tanků.

Ceny Matildy klesaly důsledkem používání levných motorů Ford V8 s výkonem 70HP (52 kW) a převodovek Fordson, ostatní prvky byly okopírovány z lehkého tanku Vickers. Posádku tvořili pouze 2 muži -> velitel-střelec a řidič.

Matilda byla vyzbrojena kulometem Vickers ráže 7,7mm (0,303“), některé verze byly vybaveny těžším kulometem Vickers ráže 12,7mm (0,5“)

Matilda se ve výzbroji 4th a 7th Royal Tank Regimentu a v 1st Army Tank Brigade účastnila bojů ve Francii (bitva u Arrasu). Po evakuaci BES (britský expediční sbor) u Dunkerque byly zbývající stroje použity pro výcvikové účely. S BES bylo ve Francii ztraceno (zničeno či opuštěno) 97 strojů.

Pro německé tanky bylo těžké Matildu porazit, ale ona sama vyzbrojená jen kulometem také mnoho nezmohla. Jednou z mála účinných zbraní proti Matildě bylo původně protiletecké dělo Flak 88. S její rychlostí 12km/h nemohla Matilda ani z boje utéct.

Matilda byla jako podpora pěchoty velmi dobrý tank, ale v roce 1940 byl už velmi zastaralý. Němci nechali ukořistěné Matildy jednoduše ležet, než aby je stejně jako u francouzské tanky znova použili. Němci tento tank označovali jako infanterie PzKpfw Mk. I 747 (e)

Výzbroj 7,7mm nebo 12,7mm kulomet Vickers
Posádka 2 (velitel-nabíječ, řidič)
Tloušťka pancíře (max.) 60-65mm
Rychlost (na silnici) 13km/h 8mph
Rychlost (v terénu) 9km/h 5,6mph
Rozměry 4,85 x 2,3 x 2 m
Hmotnost 11,2t
Pohon Ford V8 (70hp)

 

Zdroje:

http://www.answers.com/topic/matilda-mk-i

http://www.military.cz/panzer/index_sk.htm

http://www.wwiivehicles.com/unitedkingdom/infantry/matilda.html

 


Copyright © 2018 All Rights Reserved