zpět Britská obrněná technika

Britská obrněná technika

NAVIGACE

Bojové vozidlo pěchoty Warrior (Fv 510)

připravil Pavel Kurka

Britská armáda zavedla bojové vozidlo pěchoty (BVP) do výzbroje poměrně pozdě, až v roce 1987 náhradou za obrněné transportéry Fv 432. WARRIOR (Válečník) byl vyvinut a vyráběn firmou Alvis Vickers Ltd. (dříve GKN Defence). Původně bylo objednáno 1048 vozidel, později byla objednávka snížena na 789 kusů. Pro kuvajtskou armádu bylo vyrobeno 254 kusů s určitými úpravami pod názvem DESERT WARRIOR (Pouštní válečník). BVP bylo nasazeno v obou válkách v Perském zálivu (1991 a 2003) a v rámci sil OSN v Bosně. Bojové nasazení prokázalo vysoké kvality Válečníka, především jeho odolnost a pohyblivost. Warrior je ve výzbroji 3 praporů mechanizované (motostřelecké) pěchoty 3. divize dislokované ve Velké Británii a 6 praporů 1. obrněné divize umístěné v Německu. V plánu je několik modernizačních programů, které prodlouží operační nasazení do roku 2025.

Existující a navrhované verze:

Výzbroj:

Posádka BVP je tvořena velitelem, střelcem a řidičem. Převážený pěchotní výsadek má 7 mužů s plnou výzbrojí a výstrojí na 48 hodin. Vozidlo nemá v prostoru pro výsadek střílny, takže pěchotní družstvo bojuje až po opuštění vozidla.

Pancéřování Warrioru je odolné proti střelám do ráže 14,5 mm, střepinám 155 mm dělostřeleckého granátu a protitankovým minám do 9 kg. BVP je také vybaveno filtroventilační soustavou pro působení v podmínkách použití zbraní hromadného ničení (systém NBC - nuclear, biologic, chemical).
Konstrukce podvozku ve spojení s výkonným motorem a 4 rychlostní automatickou převodovkou umožňuje vysokou rychlost a pohyblivost i v náročném terénu. Všechny větší systémy jsou modulární a tak je možné provést výměnu během jedné hodiny dvěma muži.
Posádka má k dispozici přístroje pro noční vidění a lze je doplnit termovizorem pro střelce. Plánované modernizace zařadí do standardního vybavení nový termovizor pro střelce, laserový dálkoměr, systém GPS navigace a digitální systém řízení palby.

Fotogalerie

 

Takticko-technická data
délka 634 cm
šířka 300 cm
výška 278 cm
hmotnost 24 500 kg
max. rychlost 75 km/hod.
dojezd 500 km
překonání kolmé překážky do výšky 75 cm
překonání příkopu do 250 cm cm

Zdroje:
www.armedforces.co.uk
www.army-technology.com
HOGG I.: Perský záliv - zbraně a technika, (část knihy: Pozemní výzbroj), Jan Vašut, Praha 1998

 


Copyright © 2018 All Rights Reserved