zpět Britská obrněná technika

Britská obrněná technika

NAVIGACE
HOME PAGE
Diskuse
Naše inzerce

Bojové vozidlo pěchoty Warrior (Fv 510)

připravil Pavel Kurka

Britská armáda zavedla bojové vozidlo pěchoty (BVP) do výzbroje poměrně pozdě, až v roce 1987 náhradou za obrněné transportéry Fv 432. WARRIOR (Válečník) byl vyvinut a vyráběn firmou Alvis Vickers Ltd. (dříve GKN Defence). Původně bylo objednáno 1048 vozidel, později byla objednávka snížena na 789 kusů. Pro kuvajtskou armádu bylo vyrobeno 254 kusů s určitými úpravami pod názvem DESERT WARRIOR (Pouštní válečník). BVP bylo nasazeno v obou válkách v Perském zálivu (1991 a 2003) a v rámci sil OSN v Bosně. Bojové nasazení prokázalo vysoké kvality Válečníka, především jeho odolnost a pohyblivost. Warrior je ve výzbroji 3 praporů mechanizované (motostřelecké) pěchoty 3. divize dislokované ve Velké Británii a 6 praporů 1. obrněné divize umístěné v Německu. V plánu je několik modernizačních programů, které prodlouží operační nasazení do roku 2025.

Existující a navrhované verze:

Výzbroj:

Posádka BVP je tvořena velitelem, střelcem a řidičem. Převážený pěchotní výsadek má 7 mužů s plnou výzbrojí a výstrojí na 48 hodin. Vozidlo nemá v prostoru pro výsadek střílny, takže pěchotní družstvo bojuje až po opuštění vozidla.

Pancéřování Warrioru je odolné proti střelám do ráže 14,5 mm, střepinám 155 mm dělostřeleckého granátu a protitankovým minám do 9 kg. BVP je také vybaveno filtroventilační soustavou pro působení v podmínkách použití zbraní hromadného ničení (systém NBC - nuclear, biologic, chemical).
Konstrukce podvozku ve spojení s výkonným motorem a 4 rychlostní automatickou převodovkou umožňuje vysokou rychlost a pohyblivost i v náročném terénu. Všechny větší systémy jsou modulární a tak je možné provést výměnu během jedné hodiny dvěma muži.
Posádka má k dispozici přístroje pro noční vidění a lze je doplnit termovizorem pro střelce. Plánované modernizace zařadí do standardního vybavení nový termovizor pro střelce, laserový dálkoměr, systém GPS navigace a digitální systém řízení palby.

Fotogalerie

 

Takticko-technická data
délka 634 cm
šířka 300 cm
výška 278 cm
hmotnost 24 500 kg
max. rychlost 75 km/hod.
dojezd 500 km
překonání kolmé překážky do výšky 75 cm
překonání příkopu do 250 cm cm

Zdroje:
www.armedforces.co.uk
www.army-technology.com
HOGG I.: Perský záliv - zbraně a technika, (část knihy: Pozemní výzbroj), Jan Vašut, Praha 1998

 


Pokud najdete v článku chyby, pište autorovi článku. Jeho jméno je uvedeno v záhlaví či na konci stránky.

V případě jiných dotazů, nápadů nebo problémů,  napište mail sem

Copyright © 2018 All Rights Reserved

Bez písemného souhlasu autorů není dovoleno využívat zveřejněné informace ke komerčním účelům.


Naše další stránky: Agile Factory | Experio | Beatles