zpět britské pěchotní zbraně

Britské pěchotní zbraně

NAVIGACE

Útočná puška L85A1

připravil Pavel Kurka

L85A1IW (individual weapon=zbraň jednotlivce) známá také jako SA 80 (malá zbraň pro osmdesátá léta) nahradila ve výzbroji L1A1 a stala se tak první automatickou puškou zavedenou v britské armádě. Zbraň prošla bojovým nasazením v Perském zálivu. První praktické zkušenosti však ukázali na její nízkou spolehlivost. Puška byla poté přepracována a u nových zbraní jsou již nedostatky odstraněny.

L85A1 je konstrukce "bull pup", kdy je pažbička se spoušťovým ústrojím umístěna před zásobník. Tím se vyplnil prázdný prostor v pažbě závěrovým mechanismem a opěrka ramene tak bezprostředně navazuje na zadní část pouzdra závěru. Toto řešení umožňuje při standardní délce hlavně podstatně zkrátit zbraň, nebo při zachování stejné délky zbraně prodloužit hlaveň. Výhodou této konstrukce je kompaktnost a větší přesnost. Princip automatické činnosti je založen na odběru plynů z vývrtu hlavně. Závěr se uzamyká rotací závorníku. Puška je vyrobena ze svařovaných výlisků, na předpažbí, pažbičku a lícnici byl použit nárazuodolný plast. Zbraň je osazena optickým zaměřovačem L9A1 SUSAT s 4 násobným zvětšením. Na ustí hlavně je tlumič plamene na který lze připevnit bodák. Na předbažbí je možné upevnit jednoranný 40mm granátomet.

Lehký kulomet L86A1

L86A1LSW (Light support weapon=lehká podpůrná zbraň) vychází z konstrukce útočné pušky L85A1. Od té se odlišuje delší a těžší hlavní, která zbrani umožňuje dlouhé dávky a prodlužuje účinný dostřel. Další odlišností je střelba z otevřeného závěru, což napomáhá lepšímu chlazení hlavně a nábojové komory. LSW je vybaven dvojnožkou a pro lepší ovladatelnost i pomocnou rukojetí pod pažbou. L86A1 nahradil v roli podpůrné zbraně pěšího družstva univerzální kulomet L7A2 GPMP, který se nyní používá na úrovni čety a roty.

Používaný náboj: 5,56*45 mm NATO
Náboj byl zaveden, spolu s puškou M16, v roce 1964 do výzbroje U.S.Army. V roce 1980 se stal standardním puškovým nábojem NATO a nahradil tak náboj 7,62*51 mm. Náboj patří do kategorie mikrorážových, kdy je chybějící výkon nahrazen ztrátou stability při zásahu a následným hydrodynamickým efektem, který vyvolává rozsáhlá poškození organismu i mimo bezprostřední okolí střelného kanálu.

Charakteristika:
hmotnost střely 4,0 g
úsťová rychlost 945 m/s
úsťová energie 1786 J

 

Takticko-technická data
typ L85A1 L86A1
ráže 5,56 mm 5,56 mm
délka 785 mm 900 mm
hmotnost 4,5 kg 5,4 kg
kapacita zásobníku 30 nábojů 30 nábojů
účinný dostřel 400 m 500 m
režim střelby jednotlivě/dávky jednotlivě/dávky

Podklady:
Fotografie: www.civiliangunner.com

Literatura:
ŽUK, A.B.: Pušky a samopaly, Naše vojsko, Praha 1992
PHILIP C.: Nejslavnější pěchotní zbraně, Svojtka a Vašut, Praha 1997

 


Copyright © 2018 All Rights Reserved