úseky:

Pěchotní srub K-S-9
Mezi lesíky

označení krycí název typ odolnost zvony zbraně vlevo zbraně vpravo zbraně čelní věže ochranné střílny
K-S-9 Mezi lesíky PS III  ZN3 ZN4  L1 M Q  M v kopuli      2 N 
stavební podúsek firma datum betonáže kubatura betonu
1./III.Červený Potok  Dr. Ing. Karel Skorkovský,Praha  22.9.1936  1976 m3 

Copyright www.sota.cz
  Dosažitelnost: Počet postřehů: Vaše postřehy ICQ podpory: pěšky 43449 92513147
  Lokalita:   Doplnit lokalitu
V remízku uprostřed louky vlevo od silnice z Králík do Červeného Potoka (za odbočkou do Prostřední Lipky). Přístup loukou z kterékoliv strany. Od tvrze Hůrka nejlépe po viditelném pásu protitankové překážky. V létě absolutně nefotitelný srub !!

Letecká mapa Turistická mapa
  Popis srubu Mezi lesíky:   Doplnit popis
Troska unikátního pěchotního srubu. Jeho zvláštností byl samostatný protitankový kanón (zbraň Q) umístěný v pravé střelecké místnosti, který měl výstřel vlevo do týlu (v místě kde v obvyklé střelecké místnosti je střílna pro lehký kulomet) a postřeloval prostor tvrze Hůrka. Vpravo pak mířilo pouze dvojče kulometů z pancéřové kopule.

Srub nese silné stopy německého zkušebního ostřelování. Krakorce nad střílnami i vchodem jsou rozstříleny na cimprcampr, v týlové stěně zeje několik hlubokých kráterů občas nějaký ten průstřel dovnitř. Samozřejmě že toto všechno bylo možné pouze díky nepřítomnosti obránců, v boji by k této devastaci naprosto nemohlo dojít. Přes všechno poničení by takto zdevastovaný srub s osádkou byl stále těžkým oříškem.

Zvony i kopule byly vytrženy Kovošrotem, střílny hlavních zbraní pod betonem také, všechny díry byly zabetonovány. Vchod je dnes zazděn už jen do půlky, takže dovnitř se dá dostat. Naskytne se vám ovšem obraz dokonalé devastace, příčky jsou rozbořeny, šachty zvonů zasypány, náložemi proraženy podlahy zvonových šachet. Zůstaly zárubně dveří prostoru SAS ovšem i ty nesou stopy postřelování týlové stěny (prohnuté dovnitř objektu). Za zmínku stojí netradičně umístěné schodiště, které je těsně za vstupní chodbičkou (obdobné řešení se vyskytuje v několika srubech na Ostravsku) a střílna na ochranu vchodu je situována na plošinu nad schodištěm. Jinak ve srubu kromě suti a trochy vody v dolním patře, moc neuvidíte. Ochranné příkopy jsou zasypány. Kamení ze záhozu je odstraněno, zůstal jen zemní val. (z čelní strany nebyl srub postřelován).

Bunkry.cz Opevneni.cz

Zpět na hlavní stránku

NAVRCHOLU.cz
  Vaše postřehy  
Milan Koudelka
27.9.2009
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 2 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
Srub je nadále přístupný, leč ve vchodové chodbičce se nějaký místní dobrák ekologicky zbavil elektrických (či spíše dle vzhledu elektronických)kabelů, které se navíc pokusil spálit. To se mu sice nepovedlo, ale vzniklý ohníček dokonale začadil vstupní chodbičku (zcela), ale i stropy a částečně i stěny horního patra. Proto při návštěvě doporučuji tmavý, nejlépe černý oděv... Spodní patro tomuto osudu uniklo. Jinak je objekt celkem bez sutí a jiných trosek a s patřičnou opatrností se v něm lze bez problémů pohybovat. jen ten přístup k němu - viz předchozí přispěvatel.

Chardonnay
31.10.2007
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 1 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal autem
Velmi smutné torzo betonového monolitu v remízku uprostřed pole. Snad by stál aspoń za prořezání od náletových dřevin....

Přidat postřeh