úseky:

Dělová otočná věž K-S-12
Na kótě

označení krycí název typ odolnost zvony zbraně vlevo zbraně vpravo zbraně čelní věže ochranné střílny
K-S-12 Na kótě DOV IV          F3V   
stavební podúsek firma datum betonáže kubatura betonu
2./III.Hůrka  Dr. Ing. Karel Skorkovský,Praha  30.3.1937  2620 m3 

Copyright www.sota.cz
  Dosažitelnost: Počet postřehů: Vaše postřehy ICQ podpory: pěšky 43449 92513147
  Lokalita:   Doplnit lokalitu
Na kótě kopce Výšina nad Králíky. Nejlepší přístup k tvrzi je od srubu K-S-14 U cihelny, který leží na silnici z Králík do Prostřední Lipky. Odtud po prahu protitankové překážky se dostanete až ke K-S-13. Objekt DOV je jediný, který není zarostlý vegetací a je dobře patrný.

Letecká mapa Turistická mapa
  Popis srubu Na kótě:   Doplnit popis
Dělová otočná věž v sestavě tvrze Hůrka. Svými 2 houfnicemi měla působit do prostoru tzv. Zemské brány v předpolí tvrze Bouda. Výhodné postavení v blízkosti hranic umožňovalo vést daleké rušivé čelní palby na území nepřítele a dělostřelecky podporovat napravo linii izolovaných objektů kralického a staroměstského úseku až po vrch Sušina na Starým Městem. Vchod do objektu byl pouze z podzemí tvrze. Na povrch vystupovala pouze část stropnice, ze které se měla vysunovat vlastní otočná věž. V současnosti je šachta pro věž zabetonována a ze stropnice vykukují pouze 2 původní ventilační zvony. Interiér objektu je stejně jako ostatní objekty tvrze nepřístupný.

Bunkry.cz Opevneni.cz

Zpět na hlavní stránku

NAVRCHOLU.cz
  Vaše postřehy  
Chardonnay
20.11.2007
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 5 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
Z objektu ční do terénu jen deska zabetonované šachty. Zachované jsou ventilační zvony. (Obrácený stav je u blízké Boudy)

Přidat postřeh

Tvrz Hůrka

zahrnuje tento objekt. Dělostřelecká tvrz Hůrka je se svými čtyřmi bojovými objekty jednou z nejmenších tvrzí čs. opevnění. Byla postavena v prost... více