úseky:

Pěchotní srub K-S-21
Kazi

označení krycí název typ odolnost zvony zbraně vlevo zbraně vpravo zbraně čelní věže ochranné střílny
K-S-21 Kazi PS IV  ZN4  M v kopuli  M M      1 N 
stavební podúsek firma datum betonáže kubatura betonu
4./III.Bouda  Ing. Zdenko Kruliš,Praha  28.8.1937  1736 m3 

Copyright www.sota.cz
  Dosažitelnost: Počet postřehů: Vaše postřehy ICQ podpory: pěšky 43450 92513147
  Lokalita:   Doplnit lokalitu
Po zelené turistické stezce, která vychází od Těchonína směrem k Suchému vrchu, ale s tím že míří do Lichkova. Tato zelená značka prochází kolem všech srubů tvrze Bouda.

Letecká mapa Turistická mapa
  Popis srubu Kazi:   Doplnit popis
Dnes součástí muzea Bouda, které provozuje Společnost přátel čs. opevnění s.r.o. Díky objetavé práci dobrovolníků byl srub vyklizen a elektricky osvětlen. Nyní můžete projít prohlídkovou trasu, jehož je součástí. Jedná se o oboustranný pravo křídlý tvrzový srub. Na pravé straně má dvě dvojčata těžkých kulometů a ve zvonu kulomet lehký. N alevé straně bylo instalováno dvojče těžkých kulometů v kopuli mířící ke srubu K-S 23 Teta. Ve válečných letech na srubu byly odstřeleny Němci pancéřové prvky (zvon, kopule a ventilační zvon) a srub byl odstřelován dělostřelectvem okolo ráže 210 mm od boříkovického kostela, čemuž napovídá kráterové pole okolo objektu. Zásah byl docílen na stropnici a do diamantového příkopu, ale těžko říci, jelikož několik zkoušek bude i poválečných. Krátery od kumulativních náloží v týlové stěně a stěně tzv. ucha objektu. Zvony byly odvezeny v poválečné době Kovošrotem. Srub dále chátral. O prázdninách roku 1999 se čistila zničená strana diamantového příkopu. Je možné, že kamenná rovnanina kolem srubu je částečně poválečná (térenní úpravy). Jelikož se s Boudou počítalo, jako s velkoskladištěm. Do diamantového příkopu ústím tzv. nouzový výlez o rozměrech 90x100 cm, který sloužil pro pomocnou pěchotu k výstupu na povrch tvrze a pro strážné. Srub je spojen spodzemím tvrze pomocí šachty s 129 schody, kde měl být instalován pěchotní výtah.

Bunkry.cz Opevneni.cz

Zpět na hlavní stránku

NAVRCHOLU.cz
  Vaše postřehy  
Ondra
4.3.2010
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 3 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
K bumkru jsem se dostal pěšky.Bunkr byl hodně roztřílený jako všechny bunkry na této pevnosti.Je přístupný jen z podzemí.

Ondra
15.11.2009
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 3 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
K bunkru jsem se dostal po zelené turistické značce od vchodového oběktu.Oběkt je hodně rozstřílený a zvony jsou vytržené ale návštěva stojí za to.U oběktu je i popis.

Přidat postřeh

Tvrz Bouda

zahrnuje tento objekt. Dělostřelecká tvrz Bouda je situována na kopec Bouda jižně od Suchého vrchu u Jablonného nad Orlicí. Jde o nejmenší stavebn... více