úseky:

Dělová otočná věž K-S-22
Horymír

označení krycí název typ odolnost zvony zbraně vlevo zbraně vpravo zbraně čelní věže ochranné střílny
K-S-22 Horymír DOV IV  ZN3        F3V   
stavební podúsek firma datum betonáže kubatura betonu
4./III.Bouda  Ing. Zdenko Kruliš,Praha  7.12.1937  2680 m3 

Copyright www.sota.cz
  Dosažitelnost: Počet postřehů: Vaše postřehy ICQ podpory: pěšky 43450 92513147
  Lokalita:   Doplnit lokalitu
Po zelené turistické stezce, která vychází od Těchonína směrem k Suchému vrchu, ale stím že míří do Lichkova. Tato zelená značka prochátí kolem všech srubů pevnosti Bouda. Objekt, který vystupuje na povrch stopnicí a veprostřed je díra o průměru 8 metrů (šachta pro dělovou otočnou věž)

Letecká mapa Turistická mapa
  Popis srubu Horymír:   Doplnit popis
Dnes součástí muzea Bouda, které provozuje Společnost přátel čs. opevnění s.r.o. Interiér shlédnete při prohlídce tvrze s průvodcem. Tento objekt měl mít osazenu dělovou otočnou věž, s osazením se počítalo až na jaře roku 1939 či 40. Srub měl pojmout 50 členů osádky, kteří by obsluhovali věž ve směnách. Aby bylo zaručeno postřelování bezprostředního okolí věže byl na srub instalován zvon pro lehký kulomet. Ve spolupráci s tvrzemi Hůrka a Adam mohlo do údolí Králík putovat okolo 150 dělostřeleckých granáů v minutě. Osvědčovala se i střelba kartáčových střel na vlastní objekty, která zneškodnila útok, ale nijak neohrozila vlastní objekt. Dělová věž byla stavěna i pro zvláštní úkol a to odříznutí komunikačních uzlů od Medzylesie, kde by se soustřeďovala nepřátelská armáda. V dnešní době jsou vidět na stropnici i zajímavé detaily, jimiž jsou třeba dvě armatury, které by byly napojeny na věž a tvořily hromosvod, takže by při bouřce nehrozilo vojákům nebezpečí.

Bunkry.cz Opevneni.cz

Zpět na hlavní stránku

NAVRCHOLU.cz
  Vaše postřehy  
Ondra
17.11.2009
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 4 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky.Tam kde měla být malá otočná věž která je nyní vytžená je v této době jediné místo které je nefotitelné.Velká dělová věž nebyla dodána.

Přidat postřeh

Tvrz Bouda

zahrnuje tento objekt. Dělostřelecká tvrz Bouda je situována na kopec Bouda jižně od Suchého vrchu u Jablonného nad Orlicí. Jde o nejmenší stavebn... více