úseky:

Pěchotní srub MO-S-23
Chlupáč

označení krycí název typ odolnost zvony zbraně vlevo zbraně vpravo zbraně čelní věže ochranné střílny
MO-S-23 Chlupáč PS III  ZN4 ZP4  L1 M  L1 M    OR  2 N 
stavební podúsek firma datum betonáže kubatura betonu
3./II.Hlučín  Václav Nekvasil, a.s.,Praha  1.12.1936  0 m3 

Copyright www.sota.cz
  Dosažitelnost: Počet postřehů: Vaše postřehy ICQ podpory: pěšky 43450 92513147
  Lokalita:   Doplnit lokalitu
V malém lesíku na hřebeni vpravo od silnici z Darkoviček do Vřesiny. Stojí jen pár metrů od vysílače. Přístup po polní cestě, která ze silnice odbočuje na vrcholu stoupání (u odbočky stojí v oplocení jakýsi objekt vodovodů). Ke srubu rovněž vede naučná stezka. U srubu jsou zbytky protitankové překážky.

Letecká mapa Turistická mapa
  Popis srubu Chlupáč:   Doplnit popis
Mohutný oboustranný pěchotní srub vyzbrojený kulometnou otočnou věží umístěný na místě s dalekým výhledem určený pro ochranu levého křídla tvrze Orel. Na srubu byl osazen dělostřelecký pozorovací zvon pro potřeby tvrzového dělostřelectva. Střílny hlavních zbraní pod betonem svírají spolu pravý úhel. Pravá skupina míří k nevybudovanému tvrzovému pěchotnímu srubu MO-S-20b, levá k izolovanému MO-S-24. Vzhledem k odložení výstavby tvrze Orel byla v roce 1938 vybudována linie zesílených lehkých objektů vz. 37 mezi tímto srubem a již vybudovaným tvrzovým MO-S-20.

Zvony byly vytrženy, kulometná otočná věž nebyla instalována. Střílny hlavních zbraní byly vytrženy a v roce 1945 narychlo nahrazeny německými betonovými střílnami pro kulomet. Diamantové příkopy jsou zpola zasypány sutí a odpadky, zához objektu je odstraněn. Objekt je volně přístupný normálním vchodem. Netradiční úhel střílen vyžadoval samozřejmě i netradiční stavební řešení. Schodiště je umístěno hned za vchodem a teprve za ním následuje hlavní chodba srubu. Střílna pro ochranu vstupu je umístěna v pravé střelecké místnosti. Šachta pro kulometnou otočnou věž je jedna z nejzachovalejších, kterou jsem viděl. Vyzdívky srubu jsou málo poškozené, občas chybí nějaké to futro. Vrt v týlovém patře se dosud návštěvníkům nepovedlo zasypat, stále je v něm voda.

Správce: Bližší informace nezadány, informujte podporu.

Bunkry.cz Opevneni.cz

Zpět na hlavní stránku

NAVRCHOLU.cz
  Vaše postřehy  
Patrik
25.3.2008
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 3 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
Uvnitř srubu sprosté nápisy a malby např.(honící místnost pod nápisy se podepsal jakýsi David Brož z Hati.

Přidat postřeh