úseky:

Pěchotní srub N-S-48
U stodol

označení krycí název typ odolnost zvony zbraně vlevo zbraně vpravo zbraně čelní věže ochranné střílny
N-S-48 U stodol PS IV  ZP ZD4  M v kopuli  L1 M      1 N 
stavební podúsek firma datum betonáže kubatura betonu
5./V.Skutina  Dr. Ing. Karel Skorkovský,Praha  20.7.1938  2410 m3 

Copyright www.sota.cz
  Dosažitelnost: Počet postřehů: Vaše postřehy ICQ podpory: autem 43449 92513147
  Lokalita:   Doplnit lokalitu
Nachází se asi 250 metrů vpravo od silnice z obce Polom do Sněžného. Přístup po polní cestě, která odbočuje ze silnice vpravo za značkou konec obce Polom. Z polní cesty odbočuje před poslední chatou cesta vpravo a vede přímo kolem čelní stěny srubu dále k N-S-49.

Letecká mapa Turistická mapa
  Popis srubu U stodol:   Doplnit popis
Pravostranný pěchotní srub v sestavě rozestavěné tvrze Skutina. Zvony a kopule neosazeny. Střílny hlavních zbraní vytrženy a zazděny. . Zvenčí není srub poškozen ostřelováním, pravděpodobně kvůli blízkosti domů. Týlové patro i diamantový příkop byly donedávna zaplaveny spodní vodou. Srub nebyl zahozen kamennou rovnaninou. V současné době je provedeno odvodnění objektu, byla vybudována revizní šachta, která nebyla do konce září 38 hotova. Jsou odstraněny náletové dřeviny a prosvětlen okolní les, je vybudována elektrická přípojka. Byly dočasně zazděny poškozené vyzdívky střílen a zprovozněn vstup nouzovým východem v ochranném příkopu. Ve srubu probíhají rekonstrukční práce, Je odstraňováno bednění z týlového patra. Majitel pozemku, který srub rekonstruuje měl v plánu zprovoznit i podzemní chodbu mezi sruby N-S-48 a N-S-49, ale pohořel při jednání s majitelkou pozemku, na němž sousední srub stojí. Chodba není úplně vyražena, ke spojení chybí vyrubat 8 m, což by bylo realizovatelné.

Správce: Klub přátel tvrze Skutina

Bunkry.cz Opevneni.cz

Zpět na hlavní stránku

NAVRCHOLU.cz
  Vaše postřehy  
Alda
9.8.2009
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 5 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal autem
Návštěva 9/8/09. V těsném okolí "expozice" protipěchotních a protitankových zátarasů a dva LO vz. 37 - jeden přístupný a plně vybaven (je součástí expozice). Srub příkladně rekonstruován - třešničkou na dortu by byla instalace 47 mm kanonu (pokud by se někde sehnal). Držím partě bunkráků palce a děkuji za prohlídku a pokec.

bunkrolog
4.8.2009
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 5 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal autem
objekt je skvěle zrekonstruován(lépe než březinka)provádí v něm průvodce který ačkoli má momentálně jen jedno oko podává opravdu skvělý výklad a je schopen zodpovědět každou otázku.až se mu uzdraví obě oči(za to nemůže nemoc ale výbuch)dostane srub zbraň L1 z normandie jež se zapojila při vylodění aktivně do obrany pročež byla umlčena.tím pádem je tedy tato zbraň lehce poničena výbuchem(mimochodem tato zbraň je složena ze zbraní celkem pěti srubů!).

Chardonnay
21.11.2007
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 5 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal autem
V roce 1998 jsem srub prolézal, ale že se dostanu až do podzemí mě tenkrát nenapadlo. Nyní mohu porovnat staré fotky s novým stavem. Dost dobrý. Jen ta M z R81 - nevím, nevím...

Anonymní uživatel
7.6.2006
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 5 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal autem
a postřeh nezanechal.

Přidat postřeh

Tvrz Skutina

zahrnuje tento objekt. Dělostřelecká tvrz Skutina se nachází v prostoru kóty 736 Skutina mezi obcemi Sněžné, Polom a Nový Hrádek v Orlických horác... více