úseky:

Pěchotní srub N-S-49
Pod lesem

označení krycí název typ odolnost zvony zbraně vlevo zbraně vpravo zbraně čelní věže ochranné střílny
N-S-49 Pod lesem PS IV  2 ZN2 ZP2  L1 M  L1 M      2 N 
stavební podúsek firma datum betonáže kubatura betonu
5./V.Skutina  Dr. Ing. Karel Skorkovský,Praha  24.8.1938  2662 m3 

Copyright www.sota.cz
  Dosažitelnost: Počet postřehů: Vaše postřehy ICQ podpory: pěšky 43450 92513147
  Lokalita:   Doplnit lokalitu
Nachází se asi 500 metrů vpravo od silnice z obce Polom do Sněžného. Přístup po polní cestě, která odbočuje ze silnice vpravo za značkou konec obce Polom. Z polní cesty odbočuje před poslední chatou cesta vpravo, která vede kolem N-S-48 a pokračuje přes pastviny až ke srubu. Vzhledem k bujné vegetaci je srub vidět asi teprve ze vzdálenosti 20-30 metrů.

Letecká mapa Turistická mapa
  Popis srubu Pod lesem:   Doplnit popis
Oboustranný pěchotní srub v sestavě rozestavěné tvrze Skutina. Zvony neosazeny. Stříly hlavních zbraní vytrženy a zazděny. Nouzový východ do diamantového příkopu zasypán. Druhý diamantový příkop také zasypán. Srub stojí ve výkopu. Hrana diamantového příkopu přesahuje asi metr nad okolní terén. Čelní stěna srubu nezahozena rovnaninou. Byla německým dělostřelectvem použita jako cíl ostřelování. Mohutný kráter v čelní stěně, který odkrývá betonovací traverzy. Průstřel až dovnitř srubu. Přístup dovnitř srubu pravou střílnou pro L1. Schodiště do týlového patra schůdné. Šachta do podzemí je zatopena po úroveň podlahy dolního patra. Pod schody z týlového do bojového patra jsou zbytky bednění po betonáži objektu.

Bunkry.cz Opevneni.cz

Zpět na hlavní stránku

NAVRCHOLU.cz
  Vaše postřehy  
bunkrolog
4.8.2009
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 5 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
srub je kompletně zazděn včetně průstřelů čelní stěny jediným přístupem je nouzový východ ale ten je uzamčen.zajímavé je že srub má původní mříž v nouzovém východu.

Chardonnay
23.10.2007
Počet bodů: 4 z 5
Počet bodů: 3 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
Vlhký a poničený srub se stále zatopenou výtahovou šachtou plnou zapáchající vody nic zajímavého nenabízí.(Ještě v r.1998 byla hladina čistá a průzračná)

Přidat postřeh

Tvrz Skutina

zahrnuje tento objekt. Dělostřelecká tvrz Skutina se nachází v prostoru kóty 736 Skutina mezi obcemi Sněžné, Polom a Nový Hrádek v Orlických horác... více