úseky:

Pěchotní srub N-S-73
Jeřáb

označení krycí název typ odolnost zvony zbraně vlevo zbraně vpravo zbraně čelní věže ochranné střílny
N-S-73 Jeřáb PS IV  ZP2 2ZN3  L1  L1 M  M v kopuli    2 N 
stavební podúsek firma datum betonáže kubatura betonu
4./V.Dobrošov  Dr. Kapsa & Müller,Praha  2.7.1938  2808 m3 

Copyright www.sota.cz
  Dosažitelnost: Počet postřehů: Vaše postřehy ICQ podpory: pěšky 43450 92513147
  Lokalita:   Doplnit lokalitu
Na náhorní plošině severozápadně od obce Dobrošov. Přístup po naučné stezce od pevnosti Dobrošov.

Letecká mapa Turistická mapa
  Popis srubu Jeřáb:   Doplnit popis
Oboustranný tvrzový pěchotní srub na levém křídle tvrze Dobrošov. Nachází se asi 200 metrů za první linií protitankových překážek. Druhá linie vycházející od N-S-72 pokračovala mezi N-S-73 a osadou Polsko směrem k izolovanému N-S-80, za nímž dochází k opětovnému spojení. Tato druhá linie chránila především přístup k tvrzovým objektům. Napravo postřeloval prostor před N-S-72 a celou druhou linii překážek nalevo pak navazoval palebně na samostatný N-S-80. Kulomety v kopuli postřelovaly prostor údolí stoupající od hranic z Německem směrem k osadě Polsko, kde nemohly vzhledem k terénním nerovnostem působit zbraně z N-S-72 a N-S-78.

V září 1938 byl srub jako jediný z dobrošovské tvrze obsazen osádkou a schopen boje, přestože nebyly ještě instalovány zvony ani kopule. Po osádce se na zdi zachoval do dnešních dnů jmenný seznam a karikatura znázorňující polský zábor Těšínska. Srub je veřejnosti přístupný o státních svátcích.

Bunkry.cz Opevneni.cz

Zpět na hlavní stránku

NAVRCHOLU.cz
  Vaše postřehy  
Chardonnay
21.11.2007
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 5 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
Vypltí se počat si na jeden z nemnoha otevíracích dnů a projít si interiér se známými nákresy na zdech.... Dole v podzemí je (prý) zával a propojení s tvrzí je přerušeno.

Přidat postřeh

Tvrz Dobrošov

zahrnuje tento objekt. Jedná se o pravděpodobně o nejznámější tvrz soustavy československého pohraničního opevnění. Je to dáno zejména existencí e... více