úseky:

Dělostřelecký srub N-S-75
Zelený

označení krycí název typ odolnost zvony zbraně vlevo zbraně vpravo zbraně čelní věže ochranné střílny
N-S-75 Zelený DS IV  ZN4 ZN3  3xY        1 N 
stavební podúsek firma datum betonáže kubatura betonu
4./V.Dobrošov  Dr. Kapsa & Müller,Praha  30.9.1938  5520 m3 

Copyright www.sota.cz
  Dosažitelnost: Počet postřehů: Vaše postřehy ICQ podpory: pěšky 43450 92513147
  Lokalita:   Doplnit lokalitu
Severovýchodně od obce Dobrošov na Náchodsku. Přístup po polní cestě od parkoviště nad obcí Dobrošov nebo po naučné stezce z Bělovsi od hotelu Bonato.

Letecká mapa Turistická mapa
  Popis srubu Zelený:   Doplnit popis
Dělostřelecký srub v sestavě tvrze Dobrošov. Betonáží srubu skončila výstavba tvrzí na československém území. Byl dokončen po vyhlášení mobilizace a dělnictvo, které se narukovalo ke svým útvarům nahradili vojáci strážních útvarů a osádky blízkých pěchotních srubů, aby byla stavba vůbec dokončena. Srub se již samozřejmě nedočkal pancéřových zvonů a výzbroje. Jako památka na výstavbu stojí před srubem dodnes řada betonových sloupů, které při výstavbě sloužily k upevnění betonářské plošiny a po dokončení stavby měly být odstraněny, protože bránily výstřelu. Zához a kamenná předloha nebyly provedeny. Zahrnutí čelní strany zeminou tak, jak je vidíme dnes pochází z pozdější doby. Střílny pro 100 mm houfnice přečkaly bez úhony okupaci a byly bez povolení armády vytrženy v padesátých letech národním podnikem Kovošrot.

Dnes je srub součástí muzea čs. opevnění. U srubu je postavena provozní budova muzea a srub je vstupem do podzemí tvrze. Je zároveň jediným dělostřeleckým srubem, jehož interiér je přístupný veřejnosti. V bojovém patře jsou instalovány dvě makety houfnic, které sem byly převezeny z tvrze Hanička po zahájení její přestavby na protiatomový kryt. Makety vyrobili filmaři, kteří na Haničce natáčeli film Dny zrady. Natáčení se odbývalo i v prostorách tvrze Dobrošov u pěchotního srubu Jeřáb doplněného nepříliš zdařenými maketami zvonů.

Bunkry.cz Opevneni.cz

Zpět na hlavní stránku

NAVRCHOLU.cz
  Vaše postřehy  
daniel bohm
31.10.2009
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 4 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
je zajimave ze dobrosovska pevnost vydrzela napor nemeckych granatu

Chardonnay
21.11.2007
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 5 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
Jelikož neznám jiný přístupný (a původní) dělostřelák v rámci čs. opevnění, nelze než zajít sem....

Wampi
26.8.2006
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 5 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal autem
U bunkru je bezplatné záchytné parkoviště a prohlídka je s průvodcem a trvá hodinu a čtvrt. V průběhu celé prohlídky se sestupuje zhruba 100m do velkého podzemí a dá se fotit i filmovat. Mohu 100% doporučit.

Přidat postřeh

Tvrz Dobrošov

zahrnuje tento objekt. Jedná se o pravděpodobně o nejznámější tvrz soustavy československého pohraničního opevnění. Je to dáno zejména existencí e... více