úseky:

Pěchotní srub N-S-82
Březinka

označení krycí název typ odolnost zvony zbraně vlevo zbraně vpravo zbraně čelní věže ochranné střílny
N-S-82 Březinka PS II  ZD4 ZN3  L1 M  2 D      4 N 
stavební podúsek firma datum betonáže kubatura betonu
3./V.Polsko  Ing. Rudolf Frič,Bratislava    0 m3 

Copyright www.sota.cz
  Dosažitelnost: Počet postřehů: Vaše postřehy ICQ podpory: pěšky 43450 92513147
  Lokalita:   Doplnit lokalitu
Na kraji louky na kopci jihovýchodně nad lázněmi Běloves. Přístup po zelené turistické značce z Bělovsi od hotelu Bonato nebo z Dobrošova po naučné stezce, která začíná u tvrze Dobrošov.

Letecká mapa Turistická mapa
  Popis srubu Březinka:   Doplnit popis
Oboustranný výškově lomený srub. Vzhledem k těžkému terénu byl napravo vyzbrojen pouze dvojicí těžkých kulometů. V roce 1938 byl srub téměř připraven k boji. Chyběly pouze některé vnitřní instalace. Za okupace byly vytrhány pancéřové prvky a odstraněn kamenný zához z čelní strany srubu, aby mohly být provedeny dělostřelecké zkoušky. Ty se ale nekonaly. Po osvobození dílo zkázy dokončilo místní obyvatelstvo, které rozebralo vnitřní vyzdívky jako výhodný stavební materiál takže po čase zbylo ze srubu pouze chátrající torzo.

V roce 1989 se srubu ujal KVH Náchod a zahájil práce na uvedení do původního stavu. Nutno říci, že velmi zdařile. Chybějící zvony byly nahrazeny betonovými maketami, interiér srubu byl rekonstruován do takové podoby jakou měl srub mít po úplném vybavení tedy do stavu v jakém nebyl ani v září 1938. Všechno vnitřní vybavení srubu je funkční. Dnes již má srub i originální střílny, které nahradily plechové makety a ještě před tím zazděné díry. Největším bonbonkem srubu je kompletní výzbroj včetně originálního protitankového kanonu vz.36 ráže 47 mm, který byl na Březince umístěn v roce 1938, nalezený v jedné z norských pevností, kam ho odvezl wehrmacht. Srub je přístupný jako expozice. Vstupné je 50 a 30 Kč.

Bunkry.cz Opevneni.cz

Zpět na hlavní stránku

NAVRCHOLU.cz
  Vaše postřehy  
Jan Vrba
22.4.2007
Počet bodů: 4 z 5
Počet bodů: 5 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
je to tam fakt pěkný byl sem na hodně bunkrech ale takhle vybavenej sem viděl zatim jenom Alej u Ostravy ale březinka se mi zdála hezčí tak díky a zatim zdraví Honza

Daniel Vokoun
20.9.2006
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 5 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
Náš stát by se měl lépe chovat k historickým objektům!!!!

Martin
27.8.2006
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 5 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
Chci poděkovat za vstřícnost průvodce, který byl jednak velice sdílný a ještě nás nechal vedle bunkru přespat a večer si s námi sedl k ohni a zodpověděl desítky dalších otázek. Není to zcela obvyklý přístup a proto za všechny účastníky akce velké DÍKY!!! Martin

Přidat postřeh