úseky:

Pěchotní srub OP-S-10
Křižovatka

označení krycí název typ odolnost zvony zbraně vlevo zbraně vpravo zbraně čelní věže ochranné střílny
OP-S-10 Křižovatka PS III  ZD3 ZN4  L1 M  L1 M      3 N 
stavební podúsek firma datum betonáže kubatura betonu
1./IV.Malé Hoštice  Václav Nekvasil, a.s.,Praha  27.6.1937  1933 m3 

Copyright www.sota.cz
  Dosažitelnost: Počet postřehů: Vaše postřehy ICQ podpory: pěšky 43450 92513147
  Lokalita:   Doplnit lokalitu
Srub se nachází v bezprostřední blízkosti silnice z Velkých do Malých Hoštic v blízkosti křížení s železniční tratí.

Letecká mapa Turistická mapa
  Popis srubu Křižovatka:   Doplnit popis
Všechny pancéřové prvky byly během okupace vytrhány a nahrazeny posléze německými betonovými střílnami. Srub stejně jako ostatní podobné objekty chátral. V osmdesátých letech se srubu ujala svazarmovská skupinka nadšenců. Na srubu je instalován pravý zvon přivezený z OP-S-28, kde byl volně položen přes šachtu pozorovacího zvonu. Celá pravá polovina srubu byla zvnějšku upravena do stavu z roku 1938. Jako zajímavost je třeba uvést, že napravo od srubu byly ve snaze o autentičnost použity zaberaněné kolejnice, které měly snižovat úhel pro postřelování hlavních střílen, Tato překážka vycházela z francouzských vzorů a používala se na Ostravsku. Na později budovaných úsecích opevnění, (tedy i na Opavsku) už se nevyskytovala. Levá polovina je ve stavu v roce 1945.

Nyní je exteriér srubu značně zanedbán, tanky stejně tak i srub zarůstají zelení, zelení zarůstá i průvodce. Uvnitř je zřízeno muzeum. Po vstupu dovnitř na mne dýchly časy starých krajových muzeí, vše jak má být, články z novin, fotografie, plánky srubu, dokonce i elektricky osvětlené tabule... ale to mohlo být, tak před deseti lety, nyní... nesvítící tabule, články z novin již oblezlé plísní, části tabulí strhnuty (spíš spadly) a překryty. Prohlídka vždy bez průvodce, neboť je samostatně vzdělávací, jak on sám vysvětlil. Jedním slovem hrůza a už nikdy více.Odpor jsem si získal pravděpodobně tím, že jsem dětem ukazoval zvenčí originální střílnu L1 a M a dovolil jsem si srub zprava vyfotit bez povolení. Tam je totiž třeba povolení na vše. Dlouhovlasé maskáčované individuum nás vypakovalo pryč. Stihnul jsem si pouze přečíst návštěvní řád: Je zakázáno vstupovat na stropnici objektu a vystavenou bojovou techniku. Je zakázáno fotografovat bez povolení průvodce. K objektu je bez průvodce vstup zakázán. Do objektu je vstup povolen pouze s průvodcem. Vstupné dobrovolné. Kdo dobrovolně nezaplatí absolvuje prohlídku bez osvětlení. Z bezpečnostních důvodů musí mít při prohlídce bez osvětlení každá osoba svou vlastní baterku. Vstup na vlastní nebezpečí ať už platíte nebo ne. (Během prohlídky nerušte a nedýchejte, sráží se nám voda na stropě). Děkuji. Tohle by mohli zavést na Březince až jim návštěvníci polezou na nervy.

Bunkry.cz Opevneni.cz

Zpět na hlavní stránku

NAVRCHOLU.cz
  Vaše postřehy  
Chardonnay
1.9.2011
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 5 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal autem
Změna majitele přinesla jen pozitiva. Vykácení náletů, očištění srubu a okolí a zjevná činnost uvnitř. Jen tak dál.

Chardonnay
13.5.2011
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 5 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal autem
Nový majitel - nový pořádek. Srub očištěn od náletů, krásně fotitelný, okolí upraveno. Jen tak dál!

serminator
3.12.2009
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 3 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal autem
drive to tam byvalo pekne, byly tam tanky a dela. dnes uz tam nejsou, cely objekt chatra nikdo se o to nestara - max. tak pan Jatzek ale ani ten na to uz nema tolik casu. vnitrek je opravdu takovy jako v popisu

Patrik
23.8.2009
Počet bodů: 4 z 5
Počet bodů: 3 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
S tím co je napsáno v druhé části popisu vůbec nesouhlasím. Majitel Rudolf Jatzek na mě udělal velmi dobrý dojem. Vojenská technika je kvůli novému zákonu odvezena. Uvnitř ještě hodně práce, ale už ted je tam hodně dobových fotografií, modelů různých opevnění atd. Měli jsme tam asi dvouhodinovou příjemnou prohlídku (22.08.2009).

Chardonnay
20.8.2008
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 2 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal autem
Totálně zarostlý a evidentně opuštěný srub. Všude cedule vstup zakázán a spleť ostnatého drátu. Fotit není co.... smutný dojem.

Přidat postřeh