úseky:

Pěchotní srub OP-S-25
Trigonometr

označení krycí název typ odolnost zvony zbraně vlevo zbraně vpravo zbraně čelní věže ochranné střílny
OP-S-25 Trigonometr PS III  ZN4 ZN3  L1 M  L1 M      4 N 
stavební podúsek firma datum betonáže kubatura betonu
3./IV.Milostovice  Ing. Bohuslav Krýsa,Moravská Ostrava  7.5.1938  1807 m3 

Copyright www.sota.cz
  Dosažitelnost: Počet postřehů: Vaše postřehy ICQ podpory: autem 43450 92513147
  Lokalita:   Doplnit lokalitu
V poli na terénní vlně severovýchodně od obce Milostovice. Je zdálky vidět.

Letecká mapa Turistická mapa
  Popis srubu Trigonometr:   Doplnit popis
Oboustranný pěchotní srub s klasickou výzbrojí. Zvony do srubu osadili po záboru pohraničí Němci když si zde zřizovali ženijní cvičiště. Jenže našemu opevnění houby rozuměli a rozdíly mezi jednotlivými odolnostmi srubů jim pravděpodobně unikaly. Tak se stalo, že zvony vytrhané ze srubů třídy odolnosti II. na ostravském úseku opevnění nepasovaly do šachet srubů III. třídy odolnosti. Řešilo se to různě. Aby zvony ze šachet vykukovaly bylo nutno je podezdívat. Tam, kde to však bylo obráceně byli v koncích. Pevnostní železobeton se jen tak lehce osekávat majzlíkem nedařilo. Proto byl třeba u OP-S-28 prostřední zvon jen tak položen přes šachtu a už se mohlo nacvičovat dobývání.

Víc než válka a německé pokusy srub poničily těžební práce při zřizování muzea čs. opevnění v Darkovičkách, kdy byly vytrhány střílny. Srub potom postupně pustnul stejně jako jeho sousedé. Od roku 1995 se srubu ujal KVH Opava, který zahájil práce na rekonstrukci srubu a zřízení muzea čs. opevnění a naučné stezky po srubech v oblasti Milostovice. Už na první pohled vás zaujme, protože členové KVH Opava na něm jako jednu z prvních akcí začali provádět maskovací nátěry. Ty se však na Opavsku v roce 1938 na opevněních nepoužívaly. K maskování se používaly především sítě, jejichž pozůstatky jsou vidět na některých historických fotografiích. Maskovací omítky se používaly v lesních úsecích opevnění na Náchodsku a Trutnovsku.

Srub je přístupný veřejnosti každou neděli odpoledne, nebo v přítomnosti členů KVH Opava, kteří na něm provádějí rekonstrukční práce.

Bunkry.cz Opevneni.cz

Zpět na hlavní stránku

NAVRCHOLU.cz
  Vaše postřehy  
Chardonnay
1.9.2011
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 5 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal autem
Dominantní srub na návrší za obcí Milostovice vás navrátí do roku 1938. Poděkování všem nadšencům, kteří rekonsnstrukci věnovali své úsilí.

karel krýsa
29.7.2011
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 1 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
Dobrý den,to stavěl můj dědeček

vojak85
6.7.2009
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 5 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal autem
Nádherný objekt, přístupný o víkendu.

Přidat postřeh