úseky:

Pěchotní srub OP-S-29
Rozcestí

označení krycí název typ odolnost zvony zbraně vlevo zbraně vpravo zbraně čelní věže ochranné střílny
OP-S-29 Rozcestí PS III  2 ZN4  L1 M  L1 M G      4 N 
stavební podúsek firma datum betonáže kubatura betonu
3./IV.Milostovice  Ing. Bohuslav Krýsa,Moravská Ostrava  18.7.1938  2026 m3 

Copyright www.sota.cz
  Dosažitelnost: Počet postřehů: Vaše postřehy ICQ podpory: pěšky 43450 92513147
  Lokalita:   Doplnit lokalitu
V lesíku vpravo od silnice ze Stěbořic do Jamnic. Je vidět ze silnice.

Letecká mapa Turistická mapa
  Popis srubu Rozcestí:   Doplnit popis
Oboustranný pěchotní srub. Objekt byl jako jeden ze dvou stavebně dokončených srubů připraven na vvyzbrojení 9 cm minometem. Do září roku 1938 nebyl vybaven zvony, ty měly být dodány až začátkem roku 1939. Zvony osadili až Němci, když v prostoru Milostovic budovali ženijní cvičiště. Zvony byly pro tento účel vytrženy z objektů úseku Moravská Ostrava v okolí Šilheřovic. Protože zvony byly určeny pro objekty II. stupně odolnosti, musela být jejich malá výška vyrovnána cihlovou podezdívkou. Srub byl opětovně vyzbrojen.

Při ústupu Němců v roce 1945 byl srub nacpán municí a odpálen. Dnes již se nepodaří zjistit, kdo to provedl zda ustupující německá armáda nebo Rusové. Výbuch srub naprosto zdevastoval. Propadly se stropy týlového patra, týlová stěna se roztrhla. Levý zvon byl roztrhán na kusy. Pravý vylétl z šachty a zůstal ležet na poli. Ve srubu byl 20 let po válce objeven vrak protitankového kanónu (zbraň L1). Tento byl zrekonstruován a dnes je umístěn na muzeu čs. opevnění v Darkovičkách jako jeden ze zachovalých exemplářů této zbraně na čs. území. Vytržený zvon byl převezen tamtéž.

Bunkry.cz Opevneni.cz

Zpět na hlavní stránku

NAVRCHOLU.cz
  Vaše postřehy  
Chardonnay
1.9.2011
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 5 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal autem
Totálně zničený srub s různými teoriemi o jeho zániku. Nyní smetiště všeho možného. Smutný dojem snižuje jeho umístění v ovocném sadu, což v době květu musí být krása...

Patrik
9.9.2010
Počet bodů: 5 z 5
Počet bodů: 3 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
Když Překonáte Dřevěné ohrazení a kopřivy pochopíte , proč se objektu říká Opavské Štípky. Pozemí zatopeno až po strop. Týlovou stěnu nikdo od Ostravsko-Opavské operace neviděl.

vojak85
6.7.2009
Počet bodů: 2 z 5
Počet bodů: 5 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal autem
Raritní objekt, za 1. střílna pro minomet pod pravou střeleckou místností a za 2. velmi brutálně poškozen výbuchy munice uvnitř objektu(likvidace něm. munice sověty). K hledání je dobré míti mapu.

Přidat postřeh