úseky:

Pěchotní srub OP-S-36a
Horní dvoják

označení krycí název typ odolnost zvony zbraně vlevo zbraně vpravo zbraně čelní věže ochranné střílny
OP-S-36a Horní dvoják PS II  ZN4 ZN3    L1 M      3 N 
stavební podúsek firma datum betonáže kubatura betonu
4./IV.Šibenice  Lanna, a.s.,Praha    0 m3 

Copyright www.sota.cz
  Dosažitelnost: Počet postřehů: Vaše postřehy ICQ podpory: pěšky 43450 92513147
  Lokalita:   Doplnit lokalitu
Srub stojí nad příkrým srázem spadajícím do údolí potoka Herlička poblíž obce Sádek. Přístup po žluté turistické značce až k místu, kde mezi cestou a potokem stojí LO typu B. Odtud po cestě nahoru do kopce až na kraj lesa a potom vlevo po kraji lesa až ke srubu.

Letecká mapa Turistická mapa
  Popis srubu Horní dvoják:   Doplnit popis
Jedná se o pravostranný dvoupatrový výškově lomený objekt. V podstatě vznikl rozdělením jednoho běžného srubu na dvě poloviny. Jeho levou polovinou je OP-S-36b umístěný pod srázem. V původních plánech se počítalo s jeho umístěním do sestavy tvrze Šibenice. Od záměru však bylo upuštěno právě z důvodu srázu, protože by nedovoloval dostatečné boční krytí šachty horninou a v případě poškození bombardováním nebo dělostřelectvem hrozilo utržení srubu od šachty a jeho sesuv dolů svahem. Objekt má vytrhané oba zvony. Je posledním objektem na opavském úseku, který ke měl ještě osazeny. Levý zvon měl upravenou depresi umožňující vést střelbu dolů srázem. Střílny L1 i M vytrženy a zazděny. Diamantový příkop částečně zasypán.Neproveden zához srubu kamennou rovnaninou. Vstup do objektu je možný běžným vchodem. Příčky v obou patrech jsou nepoškozené.

V roce 2004 došlo uvnitř k výbuchu a srub byl těžce poškozen. Přístup dovnitř je téměř nemožný - pouze odstřeleným zvonem, vchod je zcela zasypán.

Bunkry.cz Opevneni.cz

Zpět na hlavní stránku

NAVRCHOLU.cz
  Vaše postřehy  
Chardonnay
1.9.2011
Počet bodů: 4 z 5
Počet bodů: 4 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
Srub přístupný vchodem, ale s problémem - nezkoušel jsem. Zvenku vcelku zachován. Ucho po vytrženém zvonu neumětelsky dobetonováno.

Patrik
30.8.2010
Počet bodů: 2 z 5
Počet bodů: 2 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
Krásný, nepoškozený objekt. Podzemí zatopeno. Přístupný vchodem. Škoda, že dostat sek němu směrem z kopce od OP-S 36a je bez mačety téměř nemožné. Břidlicový svah, osružiníky, kopřivy a šípky jsou těžcí soupeři. Je Částečně vtesán do svahu.

Lugosy
11.6.2007
Počet bodů: 4 z 5
Počet bodů: 4 z 5
Přímo k bunkru jsem se dostal pěšky
Geologicky vyvolanym posunutim vchodove steny explodovala podlaha vstupu, betonove kry tarasi vchod a pres rastr jde videt do tyloveho patra, ktere je zcela suche.

Přidat postřeh