USAREUR(cz) Integrated Services Our Facebook page USAREUR(cz) Official website Photos E-mail us

2000 - 2005

Obavy z problému Y2K jsme přežili bez sebemenší újmy, takže jak náš web, tak i celá jednotka pokračuje ve své činnosti. Tak jak jsme se rokem 1999 vrátili k těm lepším, tak rok 2000 to jen potvrzuje. Proběhlo celkem 28 akcí a tou nejvýznamnější událostí bylo obnovení činnosti 2nd Platon v Praze. Po dohodě s dalšími šesti jednotkami z Moravy (4th INF Div VN, 9th INF Div VN, SEAL Team 2 VN, SAS, CA 106. gardový, 120. RHP CZ) jsme naplánovali sedm větších akcí. První byla akce Kieu III. na Radíkově, takže opět dobývání opevněného protivníka. Od posledního dobývání se protivník v sestavě vietnamových jednotek poučil a vylepšil opevnění základny Aligátor. To sice ztížilo náš útok, ale při třetím pokusu již nedokázalo zastavit a tak byla základna obsazena, čímž jsme nejen splnili úkol, ale hlavně dostáli jménu jednotky. Zde se jednomu ze sergeantů podařil husarský kousek, kdy se při druhém pokusu o obsazení základny dostal až do jednoho z okopů, kde byla radiostanice pro spojení s mimo základnu hlídkující jednotkou SEALs. Ta se v tom okamžiku pokoušela spojit se základnou, ze stanice se ozvalo "aligator, aligator zde tuleň, příjem", náš sergeant ani v bojové situaci neztratil smysl pro vtip a odpověděl "tuleň, tuleň zde Ranger, slyším". Dovedete si představit co se asi SEALům honilo v tu chvíli v hlavě. Začátkem července jsme oslavili pět let fungování jednotky a zahájili jsme organizování letních týdenních Ranger Campů, které mají za úkol nacvičit taktiku a další dovednosti, na které není během roku dostatek času. Ke konci léta byla akce pořádaná 106. gardovým plukem ruské armády, kde proti nám stáli opět vietnamové jednotky, které se jak jinak zakopali na jednom kopečku v operačním prostoru. Byli jsme v početní nevýhodě a při vypracovávání plánu útoku nás pěkně vyškolil jeden z příslušníků 4th INF Div a kluci od SEALs, kteří vyběhli ze základny, oběhli naši pozici a vpadli nám do zad, měli jsme velké ztráty, ale také ještě větší chuť to protivníkovi vrátit. Zaútočili jsme a trochu díky štěstí, ale hlavně díky dobré spolupráci našich lidí jsme základnu obsadili. Na závěr roku proběhla akce White Snow, která simulovala boj proti teroristům v zasněžené oblasti.


Kieu III.

Rok 2001 byl na akce chudší, jen 16, ale i přesto byl přínosem pro jednotku. Opět proběhla dohoda s dalšími jednotkami. Ještě na sněhu akce v Jeseníkách. Druhý ročník Ranger Campu a na závěr léta akce v okolí Lanžhota, tedy v oblasti značně připomínající močály Floridy nebo jste-li příznivci Viet-namu, tak deltu některé z jeho řek. Naše jednotka pořádala v rámci dohody akci v říjnu. Akce byla již šestou Kelly a naším úkolem bylo zaútočit na objekt drogového kartelu. Měli jsme k dispozici výkresy budovy a tak jsme si vytvořili model půdorysu 1:1, na kterém jsme do detailu nacvičili útok. Secvičení zabralo víc jak 4 hodiny, při samotném útoku, který musel obránce zcela zaskočit, což dosvědčovaly jejich zdecimované výrazy, jsme budovu obsadili. Z mého pohledu útočníka vypadal útok opravdu hrozivě a jsem velice rád, že velím jednotce, která jej provedla.


Ranger Camp 2001

V roce 2002 jsme uskutečnili 22 akcí. Již potřetí jsme si s moravskými jednotkami domluvili akce na léto. Také jsme se podívali někam dál a to ke Skutči na akci Snow Dog, kterou pořádali kluci z 1st SFG. Na akci jsme plnili úlohu domácí jednotky, která se snaží dopadnout posádku sestřelené helikoptéry. Tento úkol jsme nesplnili, ale společně se 101st ABN Div jsme měli 25 vojáků a to bylo opravdu málo na hlídkování v prostoru bezmála 10km2. Pořadatelé na závěr domluvili společný boj, který ovšem pro nepoměr sil zase neměli šanci vyhrát protivníci a to i přes fakt, ze obsadili skalnatý vrch na nějž byl pouze jeden možný přístup. Po loňské pauze jsme letos měli opět za úkol dobýt základnu Aligator na Radíkově, dva roky příprav základny byly znát a tak i přes naši nejlepší snahu se nám základnu nepodařilo dobít, již bylo znát, že pro dobití zakopaného protivníka je zapotřebí min. trojnásobná převaha. Pokračovali jsme také v tradici Ranger Campu na kterém nás navštívili i tři příslušníci švédské jednotky TAC-TAC a velice si pochvalovali naši organizaci. My zase doufáme, že se nám jednou podaří jim návštěvu oplatit. Nemohu opomenout fakt, že jsme opět uspořádali akci Kelly, tentokrát již VII. Cílem byla opatovická nádrž u Vyškova, respektive její hráz. Teroristé ji obsadili a požadovali propuštění svých bratrů z vězení, při nesplnění podmínek hrozili odpálením náloží na hrázi. To také učinili, ale omylem a daleko před vypršením časové lhůty. Naštěstí neměli příliš dobré znalosti z demoličních prací a nálož nezpůsobila na hrázi větších škod. Proto jsme zaútočili, při průniku padla jedna část jednotky do léčky a byla zcela zničena, protivník však nepředpokládal přítomnost druhého týmu a tak opustil své pozice. Což nám umožnilo obsadit výchozí pozice pro útok a po doplnění sil jsme na hráz zaútočili a ve spolupráci s SAS a 120. RHP ACR jsme je do jednoho zneškodnili. Do konce roku proběhlo již jen několik cvičných akcí.


Radíkov

V roce 2003 byla velmi aktivní 2. četa a proto rota v tomto roce uskutečnila 35 akcí, což je dosavadní maximum (září 2005). Jednotka se zůčastnila celorepublikové mega akce Airsoft Session 2003. Dále proběhl tradiční Ranger Camp, několik akcí v rámci "Moravské koalice", Enduring Freedom, Peacemaker a naše Kelly VIII. Na podzim tohoto roku došlo k organizačním změnám uvnitř jednotky, byla vytvořena výcviková četa s cílem připravit nováčky pro zařazení do bojových čet. Z první čety se stala výberová část jednotky, čímž v našich řadách začala vznikat elitní složka.


Ranger Camp 2003

Rok 2004 byl také hodně úspěšným co do počtu akcí (30) i jejich úspěšnosti. B/2-75 RGR uspořádala akci s cílem setkání Ranger jednotek, operace Asteroid u Karlova Hrádku. Bohužel jsme se potkali pouze se starými známými, takže původní záměr nebyl naplněn, ale přesto setkání a bojová činnost se starými známými byly skvělé. Naše jednotka předvedla, že větší akce neponechává náhodě a tak přivedla k úžasu organizátory po předvedení vlastních dokumentů z průzkumu cílového objektu. Po této akci následovala již tradiční Airsoft Session 2004 a po ní začaly "sezonní" akce "Moravské koalice", z našeho pohledu bohužel již dost stereotypní a někdy s dost slabou účastí, kdy dohodnuté pravidlo o povinné účasti všech zapojených jednotek jsme dodržovali jen my a 5th SFG, ODA-561. V tomto roce jsme také uskutečnili první RIP (Ranger Indoctrination Program) podle nových pravidel vychazejících z průběhu skutečného RIPu. Zůčastnili jsme se mimo jiné dvou zajímavých akcí pořádaných 5th SFG, ODA-561: Badger V. a Broken Arrow III., kde jsme byli pozváni sice až na poslední chvíli, ale v první části zaměřené na pátrání po aktivitě nepřítele jsme jasně kralovali. Akce samotná pak byla velmi pohodová co do průběhu a bez jakýchkoli neshod s nepřítelem, což už bohužel dávno není pravidlem. V létě proběhl tradiční Ranger Camp na jehož začátku začala nová éra Rangers v České republice. Společně s A/1-75, C/1-75 a B/2-75 RGR jsme založili 75th Ranger Regiment (cz) a dohodli základní pravidla. Ranger Camp byl velmi povedený, svědčí o tom bezpochyby i hodnocení, které na něj napsal LCpl Dráp (22nd SAS Rgt. A Sqn. Praha) do časopisu Airsoft, číslo 9, červenec/srpen 2004. Na podzim jednotka připravila akci Kelly IX., které se bohužel nezůčastnily téměř žádně nepřátelské jednotky. Tato skutečnost byla zajisté jednou z hlavnich iniciací našeho odchodu z "Moravské koalice". Uskutečnili jsme další RIP pro zájemce o vstup do řad Rangers. Na závěr roku jsme se zůčastnili operace Freezing Touch II. pořádanou K 3/1 Marines. Cílem bylo obnovení pořádku v Lotyšsku, jednotky Rangers sloužily jako síly rychlé reakce a jednotky USMC prováděly průzkum města obsazeného povstalci. Během akce přibyl další úkol, záchrana zajatého novináře. O jeho záchranu se pokusil tým sestavený ze zkušených příslušníků 1. čety, kteří meli k dispozici i techniku pro noční vidění. Bohužel nepřítel se silně zabarikádoval v horním patře jednoho panelového domu a s airsoftovými prostředky nebylo možné novináře osvobodit, i když naši vojáci ovládali celý obsazený dům. Na konec akce proběhl útok na obsazenou rozhlasovou stanici, ale ani ten nebyl pro nás úspěšný. Nepřítel byl velmi silně zabarikádován a informace z průzkumu byly velmi slabé.


Kelly IX.

Rok 2005 byl zlomovým rokem, jednotka oslavila 10. výročí vzniku a současně se rozdělila na dvě části, ale pojďmě postupně. Na začátek roku jsme udělali souběžně dvě operace - Northern Edge a Winter Garden, kdy společným cílem bylo nalezení a osvobození novináře zajatého během operace Freezing Touch II.. Velitelství roty a 3. četa se společně s 10th SFG, ODA-022 a A/2-14 INF 10MD zúčastnily operace Northern Edge. Cílem bylo prověřit informaci, že se novnář nachází v objektu na jednom z vrcholů Javorníků. Výsledek byl negativní, taže přišly na řadu jednotky působící v prostoru Brd v rámci akce Winter Graden (2/A/3-75 RGR, C/1-75 RGR a A/1-15 INF 3ID). Na úvod proběhlo jednání s domorodými partyzány a odkoupení informace o poloze povstalců s novinářem, následný útok byl úspěšný a novinář byl osvobozen. 5. března proběhl výroční ples, kde jsme oslavili 10. výročí založení jednotky. Ples se velmi vydařil. Na konci března jsme se zůčastnili akce Silver Javelin, kterou pořádala jednotka PzGrenBtl 313 WOLFPACK. Akce nás hodně zklamala, hlavně kvůli silně airsoftově orientovaným pravidlům, která velmi zvýhodňovala nepřítele a připomínala nějakou počítačovou hru. Na obranu organizátorů je třeba zmínit, že akce byla celkově vymyšlena zajímavě, materiální zajištění (hledané rakety) bylo velmi povedené a lokalita hodně atraktivní, bohužel z našeho pohledu nedostatečně využita. V roce 2005 proběhly také oslavy 60. výročí ukončení 2 světové války. Část jednotky se při této příležitosti vydala do obce Dolní Lukavice, kde podle získaných informací byl na konci války dislokován 2. prapor Rangers. Starosta obce nám vyšel velmi vstříc a informaci nám potvrdil. Zajistil pro nás setkání s pamětníky, návštěvu zámečku, ve kterém měl 2 prapor velitelství. Také jsme navštívili hrob Rangera Johna Shobeye, který si v Dolní Lukavici na konci války našel přítelkyni, se kterou se po dlouhé známosti v roce 2001 oženil. K nejen naší velké lítosti dne 3. března 2003 zemřel a tak jsme neměli možnost se s tímto, bezpochyby vyjímečným člověkem setkat osobně. Naštěstí jsme se mohli setkat s jeho vdovou, paní Kohoutovou, která nám mnohé pověděla a ukázala i několik fotografií z konce války, v takovýto úspěch naší cesty jsme ani nedoufali. V létě se uskutečnil další Ranger Camp, který nebyl tak atraktivní jako v roce 2004, přesto byl zajímavý a přínosný. Bohužel došlo na závěr Campu k vyhrocení problémů mezi některými příslušníky a velením jednotky a tak proces, který začal již v roce 2003 změnou 1. čety v elitnější složku, vyvrcholil v odchod "nespokojenců" a vytvoření samostatné jednotky - RRD Team 1 (Ranger Reconnaisance Detachment). Zbytek jednotky byl reorganizován na úroveň čety, konkrétne 2nd platoon. Datum stanovený pro oficiální rozdělení byl stanoven na 1. září 2005. Do tohoto datumu proběhla ještě akce Protector III., které se z odcházejících zůčastnil již jen SSG Stone. Naše jednotka byla pověřena velením US Forces, což nebyl rozhodně snadný úkol, přesto věřím, že jsme se jej zodpovědně zhostili a zvládli organizovat síly složené ze 188 příslušníků 31 jednotek.


10th Anniversary - A/3-75 RGR

Hot Topics

Pro další informace jak se stát členem A Company, 3rd Ranger Battalion, klikni na tento odkaz:


Mission

2nd Platoon, A Company, 3rd Ranger Battalion se snaží věrně napodobovat svoji reálnou předlohu a to jak vzhledem, tak i činností.


Last Action

FTX Veselí, Veselský chlum
25.11. - 27.11.2017

Jednotkou velice oblíbené tradiční FTX.