USAREUR(cz) Integrated Services Our Facebook page USAREUR(cz) Official website Photos E-mail us

2005 - today

Rozdělení jednotky je bezpochyby nepříjemnou záležitostí, ale názory lidí jsou různé a když není možno nalézt společný kompromis, tak se jedná o jediné možné řešení. Naše jednotka se rozdělila bez jakýchkoli nepřátelství mezi oběma stranami a osobně věřím, že po nějaké době budeme schopni bez problémů spolupracovat, přeci jenom obě jednotky zůstávají u svého vzoru - 75th Ranger Regiment.

2nd platoon A Company i nadále pokračuje v tom co bylo započato již v roce 1995, tedy napodobování Ranger jednotek se vším co k tomu patří a nejedná se o novou jednotku, nýbrž pokračovatele A Company.

První akcí od rozdělení byla Operace Peacemaker II., které se zůčastnili obě části původní jednotky a obě velmi dobře plnily zadané úkoly. V listopadu bylo vytvořeno 1st squad v Pardubicích pod velením SSG McAllistera, které se také zůčastnilo jednotkového secvičení nedaleko Moravské Třebové. Na závěr roku jednotka uspořádala zimní část Ranger Kurzu v Jeseníkách.

2006

Začátkem roku jsme se stali členy nově založeného uskupení - USAREUR(cz) - jehož cílem je sjednocení US Army jednotek, standardizace hodností, kvalifikací a dalších základních věcí kolem US Army. Náš velitel čety, 1LT Kolarik, se stal 1. velícím důstojníkem tohoto sdružení.

Velké množství sněhu v zimě roku 2006 nás neodradilo od činnosti a tak proběhlo několik menších či větších cvičení. V zimě jsme si také zopakovali Ranger Ball, tento rok pouze jako klasický ples, nicméně i tak velmi úspěšný, sál byl vyprodán a účastníci byli velmi spokojení, zdá se že by tímto mohla vzniknout další tradice jednotky. Rozhodně se z nás však nestává nebojová jednotka, po plese jsme zorganizovali akci Green Barn, které se zůčastnilo několik pěších jednotek a celkově byla všemi hodnocena jako velmi kvalitní. Následovala akce SOCOMu - Spider Hunt, kde jsme operovali v opravdu těžkém terénu Adršpašských skal. Tak jako v minulém roce jsme opět navštívili obec Dolní Lukavice a uctili památku Rangera Johna Shobeye (fotografie na obecním webu), který je pohřben na místním hřbitově. Také jsme sehráli fotbalové utkání s místním týmem, čestně jsme prohráli 13:5, podařilo se nám tak lépe se seznámit s obyvateli Lukavice.

Z výcvikových akcí jsme pořádali další FTX Ranger kurzu, tentokrát jarní v bažinatém terénu Litovelského pomoraví, množství komárů bylo víc než úmorné. V létě nemohl chybět Ranger Camp (41 účastníků), kde mimo jiné proběhl přijímací test RIP a také zahájení další třídy Ranger kurzu. V srpnu proběhla další akce SOCOMu, tentokráte na Ralsku, Operace Red Frog. Naše úkoly byly hodny jednotek Rangers - likvidace základny povstalců, zajištění extrakce guvernéra po jednání s povstalci (tato akce byla velmi horká a ochranku i guvernéra jsme zachránili opravdu za minutu dvanáct).

V roce 2006 jsme se ještě zůčastnili bojové operace SOCOMu - Peacemaker III. a na závěr roku uskutečnili nezbytné zimní FTX Ranger kurzu.

2007

Na začátek roku jsme se zůčastnili operace Fabian II., kterou jsme tento rok proměnili z přátelského novoročního setkání na bojovou operaci. Úkolem byla obrana vrchu Provazec (OBJ FLORIDA) a podpora procházejících účastníků pochodové části Fabiána. Obrana vrchu se s těžkými ztrátami podařila. Druhý den jsme pak připravili ukázkovou léčku, ve které jsme zcela žničili procházející nepřátelskou jednotku.

Zorganizovali jsme třetí ročník Ranger Ballu a společné spojovací cvičení jednotek USAREUR(cz), pod názvem Sunrise Request. Z dalších akcí nemohu nezmínit Green Spoon, Five Foot, Protector IV a Crimson Tide. Samozřejmostí byl Ranger Camp 2007 a v závěru roku účast na netradiční akci USAREUR(cz) - Winter Wild Blue, která se uskutečnila v listopadu a jejímž námětem byl přesun na raftech po Vltavě a průzkum určených objektů. Mrazivá voda nás rozhodně nemohla odradit a všichni účastníci na akci dodnes rádi vzpomínají. Poslední jednotkovou akcí tohoto roku byla Edlin Game, kde dvoučlenné průzkumné hlídky pozorovaly určené objekty, provedení se všem Rangerům velmi líbilo a bylo nad míru přínosné.

2008

V tomto roce jsme pořádali další ročník spojovacího cvicení Sunrise Request a spolupořádali bojovou operaci Bloody Sunruise II, jejímř cílem bylo po celé ČR získat informace o pozici hlavní základny teroristů a po té osvobodit držené rukojmí a dopadnout velitele teroristů. Rukojmí se nalézt nepodařilo (zpětně jsme se dozvěděli, že se na akci vůbec nevyskytovali), ale získali jsme dostatek informací na nalezení základny nepřítele a v následném boji zabili velitele teroristů.

Opět nechyběl Ranger Camp, týdenní výcvik jednotky, do kterého jsme již natrvalo integrovali přijímací test do jednotky - RIP a také uvodní, případně závěrečnou, fázi Ranger kurzu. Po Campu jsme po dlouhých 11 letech uspořádali hromadný výsadkový kurz pro členy jednotky, tentokráte v Příbrami. Zúčastnili jsme se operace Gallows Pole, která pro nás byla poslední akcí SOCOMu. Pro nedostatek času na společné akce jsme ukončili členství v tomto uskupení a plně se věnovali již jen USAREUR(cz). Také účast na Protectoru V. byla prozatím posledním Protectorem, akce se stala pro nás až příliš masovou.

V září se část velení jednotky vydala na historickou expedici do Normandie, kde jsme se podívali i na pláž pod útesy Pointe du Hoc, kam nevede žádná volně přístupná cesta. Celý tento výlet byl velmi silným zážitkem, doufám, že nebyl poslední. Do konce roku jsme pak uskutečnili několik výcvikových akcí včetně FTX Ranger kurzu.

Na přelomu roku 2008 a 2009 se po delším odloučení jednotka opět vrátila do původní sestavy, kdy vojáci, kteří z jednotky odešli v roce 2005 se k nám připojili jako RRD Team 1. Jednotka tak nyní tvoří jakési Task Force. Toto spojení přináší oběma částem mnohé výhody.

2009

Vrátili jsme se k zahájení roku zimní akcí Fabián, kterou již počtvrté uspořádal SGT Frič. Tento rok jsme se zaměřili na průzkumnou činnost v zimních podmínkách, počasí nám přálo a tak jsme si mohli užít pořádné mrazy a sníh. Uspořádali jsme třetí ročník spojovacího cvičení Sunrise Request, tentokrát poprvé na Tišnovsku. Následoval Ranger Ball, několik cvičení a opět návštěva Dolních Lukavic. Po jarním FTX Ranger kurzu a dvou bojových operacích (Second Biting a Switch Back) následoval Ranger Camp. V září jsme rozšířili stav našeho neformálního Task Force Ranger o jednotku RSC (Ranger Signal Company), která spadá pod RSTB. Pro snažší koordinaci je však začleněna pod naše velení a přijala jendotkové standardy, např. i RIP. Dal jsme se zůčastnili bojové operace Deratization Storm a v říjnu Broken Hill. Závěr roku byl opět ve znamení cvičení a také již tradičního Dne díkůvzdání, doslova jsme se přežrali.

2010

Začít rok bez Fabiána by už asi nebylo ono, takže jsme opět vyrazili do brdských lesů. Počasí nám přálo, takže jsme si dosyta užili sněhu. Následoval Sunrise Request a hlavně Ranger Ball 2010, který byl společenskou oslavou 15. výročí založení jednotky, které se datuje právě na tento rok. Po výcvikových akcích přisla bojová Fake Scorpion a Steel Rabbit. Nevynechali jsme ani návštěvu Dolních Lukavic, ale neuskutečnilo se jarní FTX Ranger kurzu, protože Moravu postihly záplavy a tak jsme se rozhodli využít plánovaný víkend na pomoc postiženým obcím. V červnu jsme se při akci s nostalgickým názvem Kelly X. setkali i s bývalými členy jednotky a společně tak oslavili již zmíněné 15. výročí založení.

Následovat bude Ranger Camp a jistě řada dalších akcí jednotky.

Rangers Lead the Way!

Hot Topics

Pro další informace jak se stát členem A Company, 3rd Ranger Battalion, klikni na tento odkaz:


Mission

2nd Platoon, A Company, 3rd Ranger Battalion se snaží věrně napodobovat svoji reálnou předlohu a to jak vzhledem, tak i činností.


Last Action

FTX Veselí, Veselský chlum
25.11. - 27.11.2017

Jednotkou velice oblíbené tradiční FTX.