USAREUR(cz) Integrated Services Our Facebook page USAREUR(cz) Official website Photos E-mail us

Historie Rangers

Válka v roce 1812

Britská vláda znovu podnítila indiánské kmeny proti hranicí Spojených států ve válce v roce 1812 (1812 – 1815). Několik nezávislých rot Rangers Spojených států vzniklo jako součást pravidelné armády složených převážně osadníků žijících na hranicích. Během války hlídkovali od Ohia po Západní Illinois na koních a člunech. Účastnili se mnoha přestřelek a bitev s Brity a jejich indiánskými spojenci. Několik rot bylo také vytvořeno státy na hranicích (v současnosti státy na středozápadě).

Rangers během 17., 18. a 19. století a indiánských válek

Vláda Spojených států a několik hraničních států pokračovaly ve využívání Rangers jako ochranu proti nepřátelským indiánům. V letech 1832 – 1833 Spojené státy udržovaly prapor jízdních Rangers o 600 mužích na prériích a rovinách u západních hranic. V roce 1835 začal používat stát Texas Rangers pro ochranu svých vlastních hranic. Roty vedené zkušenými muži, jakým byl například Jack Hayes, byly trvalým nebezpečím pro bojově naladěné skupiny Indiánů. Během války s Mexikem (1846 – 1848) sloužilo několik texaských jednotek pod velením armády Spojených států.

Během sedmnáctého, osmnáctého a devatenáctého století byli Rangers dobrovolníci, kteří se podobali specializovaným a elitním vojákům. Prováděli typy operací, které se stále považují za specialitu Rangers, průzkum oblasti za účelem sběru informací nebo nalezení případných cílů, přepady, léčky, útoky vedené z neprůchodného a obtížného terénu a být na hrotu útoků. Indiáni byli poměrně často najímáni jako průvodci jednotek, průzkumníci a Rangers. Během operací používali Rangers nejlépe dostupných prostředků dopravy. Pokud to okolnosti dovolovaly jezdili na koních, nicméně využívali svých koní jen pro přepravu nákladu. Obvykle bojovali jako pěšáci. Také používali člunů kdykoli to bylo možné. Rangers dokázali provádět říční hlídky a obojživelné přepady již na konci sedmnáctého století. Jednotky v Nové Anglii někdy prováděly zimní průzkum na sněžnicích a bruslích.

V počátcích Rangers prodělali jen nepatrný výcvik. Nejúspěšnější jednotky byly ty, které byly složeny z mužů, kteří byli seznámeni s životem a prací v lesích, na prériích nebo na pláních. Tito muži byli velmi nezdolní a jen dobří velitelé je dokázali udržet při maximálním nasazení.

Od 17. století až do konce válek na hranicích v 19.století nebylo neobvyklé, že si Rangers obstarávali zbraně, ošacení, vybavení a koně úplně sami. Na oplátku byli placeni mnohem lépe než obyčejní řadoví vojáci. Například Ranger Spojených států v letech 1812 – 1815 obdržel jeden dolar na den, což bylo třikrát víc něž běžný plat v armádě. Rangers zřídka kdy nosili standardní uniformy, přesto jejich zbraně a výstroj byly často standardní. Jejich ruční zbraně byly většinou ty nejlepší, které byly k dostání.

Několik velmi známých mužů sloužilo jako Rangers v osmnáctém a devatenáctém století. Na příklad Daniel Boone byl na krátký čas Rangerem v severní Karolíně, pravděpodobně v roce 1759 držel Fort Waddell na soutoku řeky Yadkin. Tři z jeho synů veleli rotám Rangers během války v roce 1812. Nathan Hale velel rotě v praporu Thomase Knowltona Rangers státu Connecticut během války za nezávislost, kdy se stal dobrovolníkem pro špionážní akci, která skončila jeho popravou Brity 22.9.1776. V Illinois během války Černého jestřába v roce 1832 byl Abraham Lincoln členem Státní hraniční gardy, jejíž muži byli nazýváni Rangers. Sloužil v rotě Elijaha Illese v období května a června 1831. Obstaral si vlastní zbraň a koně. Lincoln se přidal k Rangers znovu v rotě Jacoba Earlyho a sloužil od 20. června do 10.července 1831. Účastnil se hlídky, která pátrala po nepřátelských indiánech v severozápadním Illinois a jižním Wisconsinu.

translate: CPL Paul Benoit


Hot Topics

Pro další informace jak se stát členem A Company, 3rd Ranger Battalion, klikni na tento odkaz:


Mission

2nd Platoon, A Company, 3rd Ranger Battalion se snaží věrně napodobovat svoji reálnou předlohu a to jak vzhledem, tak i činností.


Last Action

FTX Veselí, Veselský chlum
25.11. - 27.11.2017

Jednotkou velice oblíbené tradiční FTX.