USAREUR(cz) Integrated Services Our Facebook page USAREUR(cz) Official website Photos E-mail us

Historie Rangers

Občanská válka

V roce 1862, během občanské války (1861-1865), potvrdila vláda Konfederace formování partizánských skupin Ranger, které by zajišťovaly průzkum, přepady a léčky na území Unie. Jednotky byly organizovány výhradně Jihem a některé se velmi osvědčily. Ve Virginii to byla rota Rangers (partyzáni) po vedením Johna (Hanse) McNeill'se (později vedena jeho synem Jessem), která způsobila mnoho ztrát armádě Unie, včetně zajmutí dvou generálů Unie.

John Singleton Mosby byl známý Ranger z řad Konfederace během občanské války. Připojil se ke konfederační kavalérii v roce 1861 a sloužil ve štábu generála Jeba Stuarta ve stejném roce. Vlastní činnost ve stylu Ranger začala v roce 1863. Jeho přepady táborů a základen Unie byly tak účinné, že se část severní a střední Virginie stala známou jako Mosbyho Konfederace. Mosby byl významně ovlivněn Marionem a využívala mnoho z jeho taktiky boje. Mosby věřil, že využíváním agresivních akcí přinutí nepřítele strážit stovky strategických bodů. Mohl by pak útočit na ty nejslaběji chráněné tak, aby si zajistil převahu a konečné vítězství. Nic pro něj nebylo dost daleko v týlu nepřítele, aby na to nezaútočil a nezajmul nejvyšší důstojníky vzdálen od svých vlastních jednotek. Jeho vojáci byli důkladně vycvičeni a znali terén tak dobře, že jej mohli překonat na kvalitních koních, zpravidla čistokrevných, zapůjčených jejich důstojníky a provádět noční přepady. Přitom noční boje nebyly během občanské války součástí moderní válečné taktiky.

První skutečný úspěch Mosbyho Rangers byl ve Fairfax Courthouse (Virginie) hluboko za liniemi federální armády. Věděl, že velícím důstojníkem je plukovník Perry Wydham, najmutý britský voják bojující na straně Unie. Mosbyho plán byl odvážný: infiltrovat federálními liniemi a ukrást důstojníka přímo ze středu tisíce vojáků hájících cestu západně od Washingtonu. Jeho naděje na úspěch byla založena na teorii, že vše se zdá zcela nemožné.

Pod rouškou tmy Mosby a 29 dalších vojáků prošlo skrz předsunuté hlídky v lese blízko North Centervile (Virginie). Jak Mosby doufal, veleni federálních jednotek umístěno daleko za vlastními liniemi velmi důvěřovalo ve vlastní bezpečnost. Mosby spolu s dalšími prozkoumalo budovu, aby se ujistilo, že se jedná o Wydhamovo velitelství. Bylo to špatné stavení. V ten samý čas se Mosby dozvěděl, že voják Federace, které ho zajmul patří k hlídce velitelství brigádního generála Edwina H. Stoughtona. Část vojáků tedy vyslal do Wydhamova velitelství a sám s několika muži se rozhodl zajmout generála Stoughtona. Přestrojeni za federálního kurýra prošli vstupem na generálovo velitelství a zajmuli spícího důstojníka. Oddíl, který měl zajmout Wydhama hlásil, že plukovník už odpoledne odjel do Washingtonu. Přesto přepadli jeho velitelství a zajmuli kapitána, který generála zastupoval.

To byl bezpříkladný hrdinský čin. Dvacetdevět mužů pod smělým a agresivním velitelem infiltrovalo nepřátelskými liniemi do míst, kde nepřátelský důstojník spal, vytáhli ho z postele, vysmáli se nepřátelským hlídkám a vrátili se ještě před svítáním. Zajmuli generála, člena jeho štábu, více než 100 dalších vojáků a obrovský počet koní.

V březnu 1863 porazil Mosby mnohem větší federální jednotky blízko Chantilly ve Virginii. Když ztroskotal plánovaný útok a silnější federální kavalérie začala pronásledovat jeho jednotky, zavedl Mosby své muže do půl míle táhnoucího se lesa. Z krytých pozic vedl smrtící palbu z karabin a pistolí do čela a křídla jeho pronásledovatelů, přičemž pět zabil a několik dalších zranil. Důstojník a 35 mužů bylo zajmuto, stejně jako velký počet koní. Žádný Ranger se nevzdal!

Další vynikající jednotkou typu Ranger byl eskadra kavalérie pod velení generála Johna Hunta Morgana. Morgan a jeho konfederační jednotka zahájila jeden ze svých známých útoků v prosinci 1861. Zahajující útok byl veden proti Lebanonu v Kentucky, 60 mil od Morganova tábora. Během tohoto přepadu zničily velké množství zásob a získali několik vězňů. Vojensky důležitý železniční most byl zapálen, čímž došlo ke zpoždění pohybu federálních zásob na frontu.

Jeden z nejúspěšnějších přepadů začal v létě roku 1862. Pod jeho velení 800 mužů opustilo Knoxville a vydalo se na západ směrem na Spartu a Tennessee, na které se setkali s několika roztroušenými jednotkami. Po té co se Morgen ve Spartě stočil na sever vstoupil do státu Kentucky a zajmul malou posádku o 400 mužích a získal cenné zásoby představující dost pušek a materiálu pro většinu jeho neozbrojených vojáků. Potom se jednotka vydala směrem na Glasgow a přepadla posádku, kde zničila navíc civilní zásoby. Tyto dvě akce byly typické pro další Morganovy přepady, které podnikl během jeho dvou a půl týdenního pochodu za nepřátelskými liniemi. Během tohoto času narostl počet jeho mužů na 1200 vojáků, kteří se k němu přidávali cestou, aby ušli více než tisíc mil, dobyli 17 měst, způsobili škody za milióny dolarů na federálních zásobách, rozprášili mnoho jednotek domobrany a pozvedli morálku konfederačních jednotek na novou vyšší úroveň. Ztráty Rangers činily jak mrtvých tak zraněných méně než 90.

Nejznámější akce Morganových Rangers začala v červenci 1863. Celkem 2400 mužů zaútočilo na most přes Green River, ale po několika útocích byli přinuceni k ústupu. Postupovali směrem na Lebanon v Kentucky, kde obsadili posádku. Dále pokračovali k řece Ohio blízko Brandenburgu, kterou překročili na dvou ukořistěných parnících. Na druhém břehu rozprášili další nepřátelské oddíly. Setkali se s milicí u Corydonu v Indianě, ale rychle je rozprášili a osadili město. V té době už byla celá země povstala do zbraně proti Rangers. Noviny hlásili „Invaze do Indiany“. Narychlo byly započaty opevňovací práce a lodní děla rychle rozmisťována aby zastavila konfederační vojáky. Morganovi muži mezitím postupovali podél řeky Ohio, obešli Cincinnati a tak během jednoho dne provedli nejhlubší průnik na nepřátelské území do blízkosti jezera Erie, což se nepovedlo žádné jiné konfederační jednotce během celé války. Přesto jim byla v patách kavalérie Federace. Téměř na konci července v blízkosti Liverpoolu v Ohiu byl Morgan přinucen se vzdát.

Navzdory tomu, že se Morgan musel vzdát, byl výpad úspěšný. Přinutil odklonit několik jednotek, které by jinak mohly dotírat na ustupující Braggovy jednotky ve středním Tennessee, a které mohli později pomoci Rosencransovi v bitvě u Chickamauga. Plukovník unie MacGrown řekl: “Morganův přepad změnil všechna hlediska a výsledky vojenských operací v Tennessee a Kentucky v létě a na podzim v roce 1863.“ Právě díky tomu musel být odkloněn a zpožděn postup Burnsidových jednotek na Knoxville a do východního Tennessee, do Virginie a k železnici v Georgii. Velitel spolu s 28 000 muži se tak nemohl spojit s Rosencrancem o 3 týdny dříve a bojovat v bitvě u Chickamauga.

Stejně vycvičení byli Rangers pod velením Turnera Ashbyho. Morganovi, Mosbyho a Ashbyho Rangers udělali obrovskou službu pro válečné úsilí Konfederace. Rangers byli specialisté v průzkumu, dotírání na jednotky a přepady. Byli stálou a trvající hrozbou pro jednotky Unie. Armáda Spojených států využila jednotky Ranger jen v malém rozsahu proti armádě konfederace. Přesto indiánské nepokoje na západě během války narůstaly. Mnoho federálních jednotek bylo staženo z hranic. Několik států tak začali vytvářet jednotky Rangers na obranu hranic. Jeden z nejaktivnějších byl 1. jízdní pluk Rangers z Minnesoty, který s 12 rotami hájil hranice a pomohl porazit Siouxe (Santee) v letech 1862 a 1863.

Po občanské válce, Rangers pokračovali v hlídkách na hranicích státu Texas. V roce 1881 vybojovali svou poslední bitvu proti Indiánům a jejich prvotní úkol se změnil z ochrany proti Indiánům na posilování práva. Texas udržoval vojenské jednotky Rangers téměř nepřetržitě půl století. Dnes jsou jejich následovníci členy malých skupin Rangers, které jsou součástí Texaské státní policie.

translate: CPL Paul Benoit


Hot Topics

Pro další informace jak se stát členem A Company, 3rd Ranger Battalion, klikni na tento odkaz:


Mission

2nd Platoon, A Company, 3rd Ranger Battalion se snaží věrně napodobovat svoji reálnou předlohu a to jak vzhledem, tak i činností.


Last Action

FTX Veselí, Veselský chlum
25.11. - 27.11.2017

Jednotkou velice oblíbené tradiční FTX.