zpět současné letouny USAF

Současné americké vojenské letouny

NAVIGACE

První zdokonalený letoun A-10 pro USAFE

připravil Ing Stanislav Kaucký, 19. 4. 2000

Firma Lockheed Martin Federal Systems vyrobila a dodala Americkým vzdušným silám v Evropě (USAFE - United States Air Forces Europe) první z 21 plánovaných upravených letounů A/OA-10, který je vybaven kombinovaným inerciálním navigačním zařízením EGI (Embedded Global Positioning System/Inertial Navigation System) s vestavěným terminálem družicového navigačního systému GPS. Zařízení EGI je samostatná jednotka, která je schopná zpracovávat data přijímaná z družicového navigačního systému GPS, slučovat je s údaji inerciálního navigačního zařízení a využívat je pro přesné určování polohy letounu A/OA-10 při přímé podpoře pozemních vojsk.

Tato speciální úprava, která je realizována na základě zkušeností z posledních ozbrojených konfliktů, má podstatně zvýšit nejen navigační schopnosti letounu, ale i ulehčit pilotům vyhledávání a ničení pozemních cílů ve složité situaci na moderním bojišti. Jedním z dalších podstatných zdokonalení je instalace nové řídicí a zobrazovací jednotky CDU (Control Display Unit). Prvotní náklady na realizaci zdokonalovacího projektu dosahují výše 3,8 mil. USD. Hlavní kontrakt, který byl s firmou Lockheed Martin uzavřen v prosinci roku 1997 by mohl v příštích 9 letech dosáhnout hodnoty 488 mil. USD.

Belgické firmy Societe Anonyne Belge de Constructions Aeronautiques a SABCA, které jsou subdodavateli firmy Lockheed Martin, převádějí výrobu do jejich výrobních závodů v Charleroi (Belgie). Plánovaných 20 letounů má být přestaveno během následujících tří let, přičemž druhý letoun byl předán firmě SABCA v polovině dubna. Zdokonalené letouny A/OA-10 s moderním elektronickým vybavením budou dislokovány na letecké základně ve Spangdahlem (SRN).

Zpracováno s využitím zdroje:

The Internet Defence & Aerospace News Daily

 


Copyright © All Rights Reserved