zpět současná výzbroj USAF

Americká letecká výzbroj

NAVIGACE

AIM-7 Sparrow   AIM-7 Sparrow je radarem naváděná střela vzduch-vzduch s vysoce explozivní hlavicí. Tuto víceúčelovou raketu lze nasadit za každého počasí při jakékoliv výšce a její operační schopnosti dovolují vypouštět ji i proti vysoko výkonným letadlům z jakéhokoliv směru.
   Sparrow je široce rozšířená a je používána nejen americkými vojsky, ale i armádami zemí NATO. Skládá se z pěti hlavních částí: radom (kryt radaru), radarový naváděcí systém, bojová hlavice, kontrola letu (autopilot plus hydraulický kontrolní systém) a raketový motor na pevné palivo. Má válcové tělo se čtyřmi křídly uprostřed trupu a čtyřmi křidélky na ocase. Ačkoli se vnější tvary střely model od modelu příliš neměnily, vnitřní součásti se s postupem doby zdokonalovaly až raketa dosáhla proti prvním typům nesmírného zvýšení svých schopností.
   Jako první raketa středního doletu byla zařazena do služby AIM-7F v roce 1976.
  V současnosti používaná verze AIM-7 byla zařazena do služby v roce 1982. Proti dřívějším modelům je mnohem spolehlivější v malých výškách, má zdokonalené protirušící zařízení a má rovněž hlavici se zvýšeným smrtícím účinkem. Software AIM-7M je vyráběn od r. 1987.
   AIM-7 Sparrow mají ve výzbroji letadla F-15 Eagle a F-16 Fighting Falcon. AIM-7 rovněž používá U.S.Navy, kde slouží jako rakety země-vzduch pod označením RIM-7F/M Sea Sparrow.
   Během operace Pouštní bouře dokázaly rakety AIM-7 Sparrow použité americkými stíhači, že jsou skutečně důležitými protileteckými zbraněmi - během konfliktu bylo právě jimi sestřeleno dvaadvacet iráckých letadel a tři vrtulníky.
 
Stručná charakteristika
Základní funkce řízená střela vzduch-vzduch
Výrobce Raytheon Co.
Pohon raketový motor na pevné palivo Hercules MK-58
Výkon bude oznámen
Rychlost bude oznámena
Dolet bude oznámen
Délka 12 stop 3,64 m
Průměr 8 palců 20 cm
Rozpětí 3 stopy 4 palce 1 m
Hmotnost při vypouštění 500 lb 227 kg
Datum výroby 1976
Cena za jeden kus přibližně 125 000 dolarů
Ve stavu bude oznámeno


AIM-7 Sparrow patřila i do výzbroje letadel F-4 Phantom.


Jirka Wagner

 


Copyright © All Rights Reserved