zpět současná výzbroj USAF

Americká letecká výzbroj

NAVIGACE

FIM-92 StingerStinger je jedním mužem obsluhovaná a z ramene odpalovaná protiletadlová řízená střela určená pro boj s rychlými proudovými letadly letícími v malých výškách, s vrtulovými letadly i s vrtulníky.
Protiletadlový komplet FIM-92 Stinger byl vyvinut v sedmdesátých letech jako náhrada za starší a méně účinný přenosný systém FIM-43A Redeye ve výzbroji pozemních vojsk, letectva, námořnictva, námořní pěchoty a sil speciálního určení USA.
Systém je zkonstruován ve stylu “vystřel a zapomeň” a pro navádění používá pasivní infračervené vyhledávání. Byl vyvinut proti vzdušným hrozbám 90. let se všemi možnými schopnostmi včetně rozlišovacího systému IFF (Identification-Friend-or-Foe), zvětšeným doletem, manévrovatelností a sníženou možností odhalení nepřátelskými radiolokačními prostředky.
Střela samotná je odpalována z pouzdra, které je možno použít víckrát. Správná obsluha však vyžaduje zevrubný výcvik zaměřený zejména na včasné a správné rozpoznání cíle, jenž má být zničen. V rukou afghánských povstalců tato zbraň sestřelila mnoho sovětských vrtulníků a letadel.
FIM-92 Stinger je možno instalovat též v kontejnerových odpalovacích zařízeních na lehká obrněná vozidla, velmi významné je také jeho používání v této podobě vrtulníky, používá se též na válečných lodích.
 
Stručná charakteristika
Výrobci Hughes, Raytheon
Pohon raketový motor na pevné palivo Atlantic Research Mk. 27
Hmotnost celková 34,5 lb 15,6 kg
střela 22 lb 10 kg
bojová hlavice 2,2 lb 1 kg
Délka 5 stop 1,5 m
Průměr 3 palce 7,62 cm
Rozpětí 5,5 palce 14 cm
Navádění infračervené
Rychlost 2300 stop/s 2523 km/h
Efektivní dosah 650-16400 stop 200-5000 m
Operační výška 33-9840 stop 10-3000 m
Bojová hlavice vysoce explozivní tříštivotrhavá s bezkontaktním zapalovačem


Jirka Wagner

 


Copyright © All Rights Reserved