zpět současná výzbroj USAF

Americká letecká výzbroj

NAVIGACE

27mm kanón Boeing pro JSF 

Advanced 27mm Aircraft Cannon (zdokonalený 27mm letecký kanón) vyvinutý týmem firmy Boeing bude zbraní, která byla vybrána pro letouny nové generace Joint Strike Fighter (JSF). Obě firmy soutěžící o výrobu JSF jej zapracovaly do svých projektů letounu.

Kanón je založen na osvědčeném BK27, vyvinutém německou zbrojovkou Mauser-Werke Oberndorf. Vývojová skupina byla složena ze zástupců firem Boeing, Mauser, Primex Technologies a Western Design of Irvine, Kalifornie.

Kanón střílí munici o rozměrech 27x145mm nabíjenou plynem poháněným bezpásovým systémem firmy Western Design. Kanón je opatřem tlumičem výšlehu připevněným k ústí, který redukuje množství ús'tových plynů, vizuální, infračervené a akustické efekty a snižuje sílu zpětného nárazu.

Díky malé hmotnosti, zvýšené integraci a přesnosti oznámil Lockheed Martin své rozhodnutí používat tento kanón pro svůj typ letounu JSF. Rozhodnutí následovalo poté, co v roce 1999 oznámila tentýž záměr se svým typem JSF firma Boeing.

Manažer týmu vyvíjejícího 25mm kanón Lee Ainsley prohlásil, že rozhodnutí firmy Lockheed Martin posunulo jeho skupinu o další krok dále k plánovanému cíli: poskytnout novému letounu JSF nejlepší možnou zbraň.

Nová generace bojových letadel Joint Strike Fighter nahradí stíhačky a bojové letouny v užívání US Air Force, US Marine Corps a US Navy. Ve Velké Británii pak nahradí letouny, které používá U.K. Royal Navy i Royal Air Force. Vláda USA rozhodne o vítězném typu JSF (a tedy o jeho výrobci) v roce 2001.

Stručná charakteristika
Typ Jednohlavňový, plynem poháněný 27mm kanón
Výrobce Boeing
Dostřel ?
Rozměry munice 27mm x 145mm
Hmotnost ?
Instalace Interní
Úsťová rychlost ?
Kadence 1800 ran/min
Kapacita zásobníku ?


30. června 2000
Source: Defence Systems Daily

Jirka Wagner

 


Copyright © All Rights Reserved