zpět americká bojová vozidla pěchoty

Americká BVP

NAVIGACE


[ Fotogalerie M2/M3 Bradley ]


M2/M3 Bradley
připravil Michal Béza

Bradley

Bojové vozidlo Bradley se vyrábí ve dvou základních variantách - M2 infantry fighting vehicle a M3 cavalry fighting vehicle. Slouží v armádě Spojených Států Amerických a Saudské Arábie a od roku 1981 bylo vyrobeno 6720 kusů obou verzí.

M2 Bradley je určen k dopravě pěchoty na bojiště a její krytí palbou během výsadku a k boji proti nepřátelským tankům a obrněným vozidlům. Posádku M2 tvoří tři muži - velitel, řidič a střelec a pojme 6 plně vyzbrojených vojáků výsadku. M3 je určen pro průzkumné mise a jeho posádku tvoří tři muži a dva průzkumníci.

 

Modifikace/upgrade

Modernizační program americké armády vychází z bojových zkušeností ve válce v Perském zálivu. Produkce modernizovaných strojů M2A3/M3A3 započala v roce 1998 v omezeném měřítku. V plné míře se rozběhne v roce 2000 a předpokládá se modernizace cca. 1000 kusů. Armáda Spojených Států objednala dvě vozidla palebné podpory A3 FIST, které mají být schopné digitálně řídit koordinaci palebné podpory, laserově zaměřovat cíle pokud stojí a označovat cíle pokud jsou v pohybu.

Do nových verzí je instalováno vylepšené označování cílů a automatické/duální sledování cílů. Byl instalován systém pro bojovou identifikaci. Vylepšený Bradley Označovací Systém (IBAS) s laserovým zaměřovačem a Velitelský Nezávislý Termální Zobrazovač (CITV), oba od firmy Raytheon, obsahují termální zobrazovače. Elektronické systémy obsahují digitální datovou sběrnici s centrálními procesory, která přináší digitální údaje veliteli, řidiči a veliteli jednotky.

 

Konstrukce

Tělo vozidla M2 Bradley je tvořeno ze svařovaného hliníku, pokrytého laminátovým pancířem. Novější generace M2A2/M3A2 mají navíc ocelové pancéřování s možností přidání dalšího pasivního pancéřování nebo aktivního pancéřování typu ERA (Explosive Reactive Armour) pro zvýšení ochrany proti balistickým zbraním.

Pohon

Bradley pohání motor VTA-903T od firmy Cummins Engine Co of Colombus, Indiana. Hydromechanická převodovka HMPT-500 od firmy Lockheed Martin poskytuje tři rychlosti. Bradley dokáže vyvinout maximální rychlost 66 km/hod. Všechny Bradleye jsou obojživelné, dřívější modely jsou vybavené protivodní bariérou, kterou připevňuje posádka před vstupem do vody. Modely verze A3 mají nafukovací pontony, které se připevňují na příď a boky vozidla. Pohyb ve vodě zajišťují pásy vozidla a Bradley dokáže vyvinout ve vodě rychlost až 7,2 km/hodinu. Palivová nádrž umožňuje Bradleymu dojezd 483 km.

 

Palubní systémy

Post střelce je vybaven zařízením Integrated Sight Unit (ISU) firmy Raytheon, které poskytuje čtyř- a dvanáctinásobné zvětšení a přepínání denní/termální vidění. Optický převodník poskytuje obraz střelce také veliteli vozidla. Střelec má dále k dispozici periskopy pro přední a boční pozorování. Systém denního vidění střelce nebo velitele slouží jako záloha hlavního vizuálního systému.

Řidič je vybaven třemi periskopy směrem dopředu a jedním vlevo. Centrální periskop může být nahrazen systémem nočního vidění - Litton AN/VVS-2 Driver's Night Viewer s 25 mm zesilovačem obrazu druhé generace.

 

Výzbroj

Výzbroj tvoří 25 mm kanón Boeing M242 Bushmaster. Jedná se o jednohlavňovou zbraň s integrovaným systémem duálního nabíjení a volbou "vzdáleného" nabíjení. Střelec může volit mezi jednotlivými výstřely nebo dávkami. Standardní rychlost střelby je 200 ran za minutu, lze však přepnout do módu 500 ran za minutu.

Vpravo od Bushmasteru je umístěn spřažený kulomet ráže 7,62 mm M240C.

M2 Bradley je vybaven protitankovým raketovým systémem TOW BGM-71 firmy Raytheon. Tento dvou-trubicový odpalovací systém je umístěn nalevo od věže. Cíl je sledován optickým zaměřovačem, který detekuje infračervené signály ze zadní části rakety během letu. Dvoucestná řídící linka mezi raketou a střelcem je zásobována daty ze dvou spoolů v zadní části rakety. Odpalovací zařízení posílá touto linkou letové korekce řídícímu systému rakety. Dolet raket TOW je 3,75 km.

Bradley je vybaven dvěma odpalovacími zařízeními pro kouřové granáty, z nichž každý obsahuje 4 granáty. Je také opatřen systémem dýmení motoru.

 

Bojové nasazení

 

Technicko Taktická Data

Celková délka (hlaveň vpřed) 6,55 m
Výška 2,565 m
Šířka 3,61 m
Hmotnost 50 000 lb
Hlavní kanón 25 mm
Max. rychlost 66 km/hod
Max. rychlost v terénu (průjezd vodou) 7,2 km/hod
Akční rádius 483 km
Motor VTA-903T
Osádka
M2 Bradley Infantry Fighting Vehicle 3 muži posádky + 7 vojáků pěchoty
M2A2 3 muži posádky + 6 vojáků pěchoty
M3 Bradley Cavalry Fighting Vehicle 3 muži posádky + 2 průzkumníci

 


Copyright © All Rights Reserved