zpět lodní zbraně

Lodní zbraně

NAVIGACE
HOME PAGE
Diskuse
Naše inzerce

Děsivá síla torpéda Mark-48

V pondělí 14. června 1999 vypálila australská ponorka HMAS Farncomb (třída Collins) torpédo Mark 48 na 28 let starý doprovodný torpédoborec Torrens.

Útok byl součástí zkoušek ponorek třídy Collins a byl potřebný k ověření schopností ponorkového bojového systému. Pod hladinou plující ponorka Farncomb vypálila torpédo Mark-48 na nehybný vyřazený torpédoborec (výtlak 2700 tun) zpoza horizontu. Po výbuchu torpéda by vymrštěn gejzír vody a úlomků do výšky 150 metrů, záď lodi se rychle potopila, přední část se ještě držela na hladině, ale po čase se potopila rovněž.

Halvice torpéda obshauje nálož ekvivalentní 544 kg TNT. Síla exploze je maximální, když nálož vybuchne přímo pod kýlem torpédované lodi, výsledkem je pak "vyzdvižení" lodi a vysoká pravděpodobnost rozlomení jejího kýlu. Jak potom loď klesá, dojde k sekundárnímu efektu podobnému výbuchu napříč celou oblastí zátěže a roztržení trupu. Tento kombinovaný efekt způsobí u menších plavidel jejich roztržení, u větších lodí dojde k jejich vážnému poškození.

Torpédo Mark-48 použité při tomto testu je variantou typu MK-48 ADCAP (Advanced Capability) vyvinutého pro U.S. Navy.

 --------------------------------------------------------------------------------

Fotografie a informace o torpédu byly poskytnuty Maritime Headquarters a DSTO Australia, další snímky jsou od PO Scott Connolly a AB Stuart Farrow.
Pramen: Veterans Outreach Center

Jirka Wagner

 


Pokud najdete v článku chyby, pište autorovi článku. Jeho jméno je uvedeno v záhlaví či na konci stránky.

V případě jiných dotazů, nápadů nebo problémů,  napište mail sem

Copyright © 2017 All Rights Reserved

Bez písemného souhlasu autorů není dovoleno využívat zveřejněné informace ke komerčním účelům.


Naše další stránky: Agile Factory | Experio | Beatles