zpět americké pistole

Americké protitankové/útočné zbraně

sekci připravuje Michal Béza

NAVIGACE


M136 -AT4


M136 AT4 je primární protitanková zbraň armády Spojených Států. M136 AT4 je zbraň bez zpětného rázu primárně používaná pěchotou pro útok nebo obranu proti obrněným vozidlům. To, že zbraň má zanedbatelný zpětný ráz umožňuje 84mm vysoce explosivní protipancářové bojové hlavici přesně zasáhnout cíl. M136 je protipancéřová zbraň nízké hmotnosti sestávající ze střely raketového typu s křidélky a odpalovacího zařízení vyrobeného ze sklolaminátových vláken. Je to přenosná zbraň s možností odpalu pouze z pravého ramene. Odpalovací zařízení je vodotěsné, což usnadňuje přepravu a skladování. Na rozdíl od M72 LAW nemusí být před použitím rozkládána. Ačkoli může být M136 použita za snížené viditelnosti, její obsluha musí vidět a být schopná identifikovat cíl a odhadnout vzdálenost. Následně po počátečním nasazení byla vyvinuta znovupoužitelná konzola nočního vidění. Ta dovoluje použití standardních zařízení pro noční vidění. Taktický dosah zbraně je 250 metrů a byla již použita v různých bojových situacích. Střela je nabitá v tubusu odpalovacího zařízení. Zbraň celkem váží necelých 7 kg a může být efektivně použita s minimálním tréningem.

Bojová hlavice střely M136 AT4 má vynikající průnikové schopnosti a ničivý efekt po překonání  pancíře. Extrémně explozivní 440 gramová celoplášťová bojová hlavice je schopná překonat pancíř sinější než 13,6 cm!

Účinek střely:

  1. dopad - přední část střely dopadá na cíl, sensor dopadu aktivuje roznětku
  2. iniciace - piesoelektrický odpalovací element aktivuje elektronický detonátor. Roznětka vybuchuje a zapaluje hlavní nálož
  3. průnik - hlavní nálož exploduje a uvolní přímý výtrysk plynů, který rozerve pancíř.
  4. poprůnikový efekt - zbytky projektilu a jeho zápalné části produkují oslepující světlo a ničivý efekt, který demoluje vnitřní prostory cíle.

M136 AT4 je označena barevnými proužky, které indikují typ hlavice. Černo-žlutý označuje HE protipancéřovou střelu (dřívější modely měly pouze silný černý pruh), žlutý nebo zlatý proužek označuje cvičnou střelu, bez pruhu označuje projektil 9mm tracer.

 

Technická data

Primární určení: lehká protipancéřová zbraň
Výrobce: FFV Ordnance, Sweden and Alliant Techsystems
Průraznost: 400mm válcovaný homogenní pancíř
Doba letu (do 250m): méně než 1 sekunda
Operační teploty: od -40 do + 60°C
Munice: raketa s celoplášťovou explozivní střelou
Cena: 1 480 $
Odpalovací zařízení
Hmotnost: 6,7 kg
Délka: 102 cm
Zadní mířidla: indikátor vzdálenosti kalibrovaný po 50-metrových přírůstcích
Střela
Ráže: 84 mm
Délka: 46 cm
Hmotnost: 1,8 kg
Úsťová rychlost 290 m/s
Minimální vzdálenost cíle
při tréningu: 30 m
v boji: 10 m
Maximální dostřel: 2100 m
Maximální účinný dostřel: 300 m

 

 

s použitím zdrojů Federation of American Scientists (FAS) připravil Michal Béza

 


Copyright © 2018 All Rights Reserved