zpět americké ruční zbraně

Americké ruční zbraně

NAVIGACE

Metal Storm

připravil Lukáš Visingr

Australský vynálezce Mike O'Dwyer si nechal patentovat zbraňový systém, který podle jeho slov znamená stejný převrat jako vynález střelného prachu. Založil firmu Metal Storm Limited, která vyrábí, zbraně označované jako "zbraně s elektronickým palebným systémem". Když O'Dwyer prohlásil, že jeho zbraň může vypálit přes milión nábojů za minutu, setkal se s výsměchem. Avšak poté, co svůj vynález předvedl v praxi, svět strnul - ono to funguje!

Rychlost palby je v zásadě dána jen rychlostí pohybu pohyblivých částí. Dosavadní rekord držel osmihlavňový kulomet principu Dardick (tzv. otevřené nábojové komory), který dosáhl 30 000 ran za minutu. Proti elektronickým zbraním to ale působí doslova směšně.

Zbraně systému Metal Storm nemají žádné pohyblivé části - s výjimkou kulek samotných. Základní princip spočívá v uskladnění kulek uvnitř samotné hlavně. Za každou ze střel se pak nachází prachová nálož. Při výstřelu se střela za náloží nepatrně "roztáhne", aby hlaveň zablokovala a zabránila tak vznícení další nálože.

První funkční zbraní, kterou Mike O'Dwyer představil, byla pistole na 15 střel ráže 9 mm (hmotnost střely 10 gramů), která díky elektronickému systému palby může střílet jako poloautomat, nebo jako plně automatická zbraň s teoretickou kadencí 45 000 ran za minutu, a to z jediné hlavně! Následovala zbraň tříhlavňová, pak šestihlavňová a nakonec 36hlavňová, která dostala přezdívku "Bertha". Při 36 hlavních a uvedené kadenci může Bertha teoreticky vypálit 1 620 000, tedy 1,62 miliónu nábojů za minutu! O'Dwyer úspěšně převáděl 180ranné dávky, které trvaly několik tisícin vteřiny.

Největší úspěch ale slaví jeho VLe (Variable Lethality Law Enforcement), což je v pravém slova smyslu "chytrá zbraň" ("smart gun"). Prototyp má jednu hlaveň se sedmi střelami, zatímco v rukojeti se nacházejí tři sady elektroniky. První z nich provádí samotnou střelbu, druhá vizuálně i zvukově informuje o nastavení zbraně (tuto funkci lze vypnout, aby se uživatel neprozradil) a třetí se stará o bezpečnost. Jak? Velice jednoduše, dá se říct. Oprávněný uživatel u sebe nosí miniaturní 64bitový vysílač, který vysílá určitý kód. Zbraň pak může střílet pouze tehdy, pokud se vysílaný kód shoduje s jejím vlastním (tj. soukromou zbraň může použít jen její majitel, ale policejní kterýkoli policista). VLe je schopná vypálit třírannou dávku za 1/500 sekundy, což odpovídá kadenci 500 000 ran za minutu! Do budoucnosti se plánuje vícehlavňová verze (viz ilustrace), která by umožňovala rychle vybírat potřebný druh střel (např. nesmrtící). O tuto zbraň už projevily zájem policejní oddíly několika zemí.

Jak ale sám vynálezce říká, tohle všechno je jen začátek. Možnosti a perspektivy aplikací sytému Metal Storm jsou teoreticky ohromné - podívejme se teď na některé z nich.


Prameny:
časopis Popular Mechanics
Internet: www.metalstorm.com

All Rights Released.


 


Copyright © All Rights Reserved