zpět izraelské rakety typu vzduch-země

Izraelské střely vzduch-země

NAVIGACE

SPICE

Rafael Missile Division, Izrael

Připravil Lukáš Visingr

Název SPICE je zkratkou pro Smart Precise Impact and Cost-Effective. Označuje jeden z posledních výrobků firmy Rafael, která se tentokrát rozhodla posunout laťku v oblasti řízené protizemní munice. Není v tomto oboru žádným nováčkem - střela Popeye byla ve své době hodnocena jako nejlepší na světě, a dokonce byla licenčně vyráběna v USA pod označením AGM-142 Have Nap.

A právě elektrooptické televizní navádění střely Popeye se stalo základem bomby SPICE. Celý komplet je určen pro instalci na běžné gravitační bomby hmotnostní třídy 1000 (míněno liber, tj. okolo 450 kilogramů), což jej (podobně jako americký JDAM) činí velice levným a atraktivním.

Nabízí se otázka, čím je SPICE tak výjimečný. Především je třeba poznamenat, že nepatří mezi běžné "chytré pumy", jako jsou řady Paveway či právě JDAM. Tyto zbraně mají laserové (případně družicové) navedení a slouží pro zásah blízkých cílů (řádově několik kilometrů). SPICE je "klouzavá bomba" (v originále "glide bomb"), má tedy charakteristiku "stand-off" (tj. útok z oblasti mimo dostřel protiletecké obrany cíle).

Popis použití pumy SPICE snad vysvětlí její unikátnost. Pilot nejprve pomocí výkonné televizní kamery v přídi určí cíl, načež zbraň vypustí ve stoupavém letu a ve vysoké rychlosti. Bomba klouzavým letem směřuje k cíli, který může být vzdálen až 50 kilometrů (!!!). Ale velký dosah ještě není to hlavní. Když se puma blíží k cíli, znovu se spojí s letounem pomocí datalinku a pilot ji může ručně navést na cíl. Zástupce firmy Rafael mi popsal konkrétní nasazení takto: "Vypustíte pumu na přístav, ona tam za pár minut dolétne, vy se s ní spojíte a přesně zasáhnete kteroukoli loď v přístavu..."

A perlička na konec: Firma Rafael zaručuje na uvedenou maximální vzdálenost 50 kilometrů přesnost zásahu v okruhu 5 metrů, což znamená přesně JEDNU SETINU PROCENTA DOSTŘELU. To posílá i slavnou "televizní bombu" GBU-15 směle do jetele...

Post skriptum: Předchozí fotografie je digitálně upravena. Letoun JAS-39 Gripen nese po dvou od každého typu trojice supermoderních zbraní izraelské výroby, a to bombu SPICE, střelu vzduch-vzduch středního doletu Derby (alias Alto) a střelu krátkého doletu Python-4.

Prameny:
Internet: http://www.rafael.co.il
propagační materiály firmy Rafael
rozhovor se zástupci firmy Rafael na výstavě IDET 2001


All Rights Released.

 


Copyright © All Rights Reserved