zpět Švédská technika a zbraně

Švédská technika a zbraně

NAVIGACE

Radarový systém Arthur WLS

Saab Microwave Systems (dříve Ericsson Microwave Systems AB)

připravil Robert Schlesinger

ARTHUR (ARTillery Hunting Radar) je mobilní radarový systém pro lokalizaci stanoviště útočících zbraní - dělostřelectva, minometů a raketových odpalovacích ramp a řízení střelby pro jejich spolehlivou likvidaci.

Systém ARTHUR WLS (weapon locating system) byl vyvinut švédskou firmou Ericsson jako základní součást ochrany jednotek zejména před dělostřelectvem nepřítele. Systém umí fungovat jak izolovaně, tak i ve dvojici nebo čtveřici.

Radar je schopen určit místo odpálení střely, typ útočící zbraně a na základě balistických výpočtů i místo pravděpodobného dopadu, tyto informace dále předává obranným palebným systémům, s nimiž představuje velmi účinný obranný prvek. Sledována je rovněž trajektorie střel obranné palby a počítáno místo dopadu, což umožňuje dále zvýšit účinnost obrany.

ARTHUR je vysoce mobilní systém, který je kompletně osazen na jediném vozidle. Díky tomu ho lze velmi rychle letecky přesunout na požadované místo. K přesunu lze použít i oblíbené letouny C-130 Hercules a dokonce i helikoptéry. S jeho nasazením se použítá i u mírových jednotek.

Jeho hlavní části

V roce 2002 objednalo Řecko tento systém. Dodávka za 50mil EUR proběhla v roce 2004.

Čtyři kusy koupilo rovněž britské námořnictvo.

V roce 2004 podepsala Česká republika smlouvu v hodnotě 1,5 miliardy korun na dodávku 3 kusů. Součástí kontraktu je i trenažér a servis.
ARTHUR bude zřejmě montován na nákladní vozy Tatra 815 26WR45 4x4.
Objevit by se měl v roce 2009 ve výzbroji 13. dělostřelecké brigády v Jincích na Příbramsku

 

Technické parametry

Zdroje

http://www.ericsson.com
Armáda ČR

 


Copyright © All Rights Reserved