zpět Švédská technika a zbraně

Švédská technika a zbraně

NAVIGACE

Raketový protilodní systém RBS15

Saab Bofors Dynamics & Bodenseewerk Gerätetechnik GmbH

připravil Robert Schlesinger

Protilodní raketový systém RBS15 Mk3 vyráběný firmami Saab Bofors Dynamics and německou firmou Bodenseewerk Gerätetechnik (BGT) je typu vystřel a zapomeň. Jde o více účelový protilodní systém s plochou drahou letu, schopný útoku i na pozemní cíle a to za jakéhokoliv počasí.

Tři používané generace mají označení Mk1, Mk2 a Mk3, které se liší svými schopnostmi. Nejnovější verze s označením Mk4 se už také připravuje.
Naopak nejstarší verze Mk1 se už nevyrábí.


Verze Mk2 může být vypuštěna z různých platforem, včetně pozemních a vzdušných.

Verze Mk4bude použita na nejnovějších německých korvetách třídy Braunschweig.

 

Systém RBS15 Mk3 je dostupný ve třech provedeních:

Popis

Saab RBS15 Mk3 je systém typu vystřel a zapomeň, který lze použít za všech povětrnostních podmínek, ve dne i v noci.
K hlavním rysům patří:

Scénáře nasazení

Raketový protilodní systém RBS15 Mk3 byl navržen tak, aby byl účinný v různých prostředích, od nasazení na širém moři, přes boje v zálivech a pobřežních vodách až po útoky na pozemní cíle na souši. Dlouhý dosah spolu s flexibilní dráhou letu umožňují útoky jak na velmi blízké cíle, tak na cíle ukryté za horizontem. Útok může sestávat i z úderu několika střel po sobě v naplánovaných časových úsecích, anebo současný dolet všech střel k cíli v jeden určený moment.

Typy nasazení

Systém řízení střel

RBS15 Mk3 je ovládán pomocí komplexního řízení MEPS (Missile Engagement Planning System), který má tyto vlastnosti:

Operátor vidí přehledně celou situaci, to jest mapu bojové oblasti, všechny cíle i podrobný plán útoku pro každou střelu. Operátor tak může snadno měnit plány útoku, pokud je třeba.
Systém řízení je rovněž vybaven digitalním rozhraním, aby si mohl vyměňovat informace s ostatními prostředky, na kterých je RBS15 osazen. V tomto případě vidí obsluha na obrazovce i informace zaslané od jiných RBS15 a lze tak koordinovat útoky.
Systém umí rovněž přijímat a odesílat komplexní data i vyšším článkům řízení.

Hlavní vlastnosti

Daleký dosah

Využití vlastních senzorů systému RBS15 Mk3, senzorů na lodi  (např. radarů) v kombinaci s externími senzory na jiných plavidlech, případně informace od letounů systému včasného varování umožňuje útočit jak na velmi blízké, tak velmi vzdálené cíle na hranici doletu. Velmi dlouhý dolet v kombinaci s komplikovanou dráhou letu dovoluje různou taktiku útoku na cíl. Je tak možné, aby střely doletěly k cíli z jiných směrů, při letu byl využit terén jako jsou ostrovy, zátoky apod. pro skrytí blížící se rakety apod.

Rozlišování a volba cíle

V případě bojů v pobřežních vodách nebo při účasti mnoha plavidel je třeba vybrat správné cíle. Saab RBS15 Mk3 to umí díky naváděcímu radarovému systému s vysokým rozlišením a mnoha nastavitelným parametrům jako jsou priorita cíle, oblast hledání cíle, velikost cíle, nebo směr útoku.

Odolnost proti rušení

Saab RBS15 Mk3 byl vyvinut i s ohledem na vysokou odolnost proti různým druhům rušení. Návnady, aktivní rušení a další druhy elektronických protiopatření jsou překonány pomocí vlastních parametrů naváděcí hlavice a následného sofistikovaného zpracování dat.

Schopnost pronikat přes obranu cíle

Úspěch mise zavisí i na schopnosti proniknout raketovou a hlavňovou obranou cíle. Saab RBS15 Mk3 využívá letu těsně nad hladinou s adaptabilní výškou v závislosti na stavu hladiny, prudce manévruje a před samotným zásahem zvyšuje rychlost. Aby se ještě zvýšila pravděpodobnost zásahu proti silně bráněným cílům, může RBS15 Mk3 útočit několika střelami současně. V tom případě jsou jednotlivé rakety individuálně programované, aby dosáhly cíle ve stejný okamžik z různých směrů, čímž dojde k zahlcení obranných prostředků.

Popis střely RBS15 Mk3

Každá raketa je umístěna v kontejneru, který slouží jako odpalovací zařízení a zároveň chrání raketu před povětrnostními vlivy.

 

Při odpálení z lodí nebo nákladních aut jsou použity dva urychlovací motory. Střelu při letu k cíli pohání proudový motor s proměnným tahem.

Naváděcí a řídící systém se skládá hlavně z inerční jednotky, příjímače GPS, radarového výškoměru a radarového vyhledávacího systému pracujícího v Ku pásmu, který sám o sobě disponuje značnou odolností proti elektronickému rušení.

Pro zvýšení schopnosti útočit na pozemní cíle může být střela vybavena dvojrežimovým zaměřovačem radar/infrared.

Zničující účinek obstarává velmi výbušná předfragmentovaná hlavice. Okamžitý nebo zpožděný výbuch je iniciován buď dopadem na cíl anebo přibližovacím čidlem.

 

Specifikace střely RBS15 Mk3 a jejího odpalovacího kontejneru

Tiskové zprávy

Dodávka systému RBS15 Mk3 polskému námořnictvu

Odkazy

http://www.saabgroup.com
Internet

 


Copyright © All Rights Reserved