zpět terorismus

Terorismus

sekci připravuje Martin

NAVIGACE

Únos lodi Achille Lauro

V říjnu 1985 přepadli výletní loď Achille Lauro čtyři palestinčtí teroristé, vyzbrojeni kulomety sovětské výroby a podomácku vyrobenými granáty. Požadovali propuštění 50 Palestinců, kteří byli vězněni v Izraeli. Zároveň vyhrožovalii, že zabijí všechny Židy, poté Američany a Brity. Poté nastalo podle cestujcích 51 hodin trvajcí peklo, kdy teroristé stříleli do zdí, vytahovali z granátů pojistky a ohrožovali pasažéry. Na lodi dokonce rozmístili bomby a vše vyvrcholilo zastřelením 69-letého invalidy Leona Klinghoffer.

Loď plula podél severoafrického pobřeží a hledala přístav, kde by mohla zakotvil. Nakonec se tak stalo v egyptském přístavu Port Said. Teroristé poté začali vyjednávat s palestinskými, italskými a egyptskými představiteli. Poté jim bylo s tichou pomocí egyptského prezidenta Husní Mubaraka dovoleno opustit zemi a to prý na základě dohody, která byla uzavřena ještě než vyšla najevo smrt Klinghoffera. To ale velice pobouřilo americké představitele a veřejné mínění.

Americká letadlová loď Saratoga, která se nacházela nedaleko Albánie dostala rozkaz k akci. Bylo totiž zjištěno, že únosci právě přelétavají Středozemní moře na palubě letounu společnosti Egypt Air. Ihned z lodi odstartovalo letadlo s moderní radiolokační technikou E-2C, několik stíhaček F-14 Tomcat a letadlo určené pro vedení elektronické války EA-6B Prowler.

Najít letadlo nebylo žádným problémem. Poté ho americké stíhačky obklíčily a nařídili pilotovi, aby přistál na Sicílii. Ten se snažil spojit s Káhirou a získal tak nějaké instrukce. Jeho komunikace však byla rušena Prowlerem. Když pilot pochopil situaci, rozhodl se podřídit se a přistál na sicilském letišti Sigonella. Na letišti zajelo letadlo k opuštěnému rohu letiště, kde bylo okamžitě obklíčeno italskou policí. Na palubě letadla byli nejen čtyři únosci lodi, ale i Abdul Abbás, vysoký činitel OOP a poradce Jásira Arafata. Byl podezřelý nejen jako iniciátor únosu lodi, ale jako osoba, která se postarala o to, aby únosci zmizeli po opuštění lodi. Abbásovi se ovšem podařilo z Itálie uprchnout. Ostatní únosci byli italskou justicí odsouzeni.

 


Copyright © All Rights Reserved