zpět terorismus

Terorismus

sekci připravuje Martin

NAVIGACE

Záchrana generála Doziera

17. prosince 1981 byl členy Rudých brigád unesen ze svého bytu americký generál James L. Dozier, působíci na velietelském paktu NATO-JIH v italské Veroně. Únosci byl převezen v lodním kufru z Verony do Padovy, kde byl odvlečen do jednoho bytu, a tam vtěsnán do stanu, ve kterém musel strávil 42 dní.

Rozjela se rozsáhlá pátrací akce, do které bylo zapojeno několik tisíc osob. Byly zadrženy osoby, u kterých se předpokládala spojitost s Rudými brigádami. Byly zabaveny tisíce dokumentů a záznamů týkajcí se činnosti Rudých bridád. Všechny typy, které by mohli vést k nalezení generála byly pečlivě prověřovány. Nakonec se okruh vyšetřování zúžil na dům v ulici Via Pandemonte v obytné čtvrti Padovy.

Provedení akce bylo velmi složité. Nebylo možné začít útok v noci, neboť by se generál mohl stát obětí střelby. Bylo proto rozhodnuto, že se akce uskuteční v poledne, tedy v době, kdy byl ve městě velký ruch. Kolem půl dvanácté se v ulici objevila skupina dělníků s buldozerem. Jejich úkolem bylo dělat velký hluk a tvořit tak zvukovou kulisu celé akce. Policisté v civilu, kteří se po okolí pohybovali již od časných ranních hodin, pak bleskurychle vyklidili celou oblast. Jakmile byla celá čtvrť obsazena, přijelo k domu velké stěhovací auto, ve kterém se skrývali příslušnici záchranné jednotky. Bylo jich celkem 10 a všichni na sobě měli černé kombinézy a samopaly s krátkou hlavní M-12.

Jednotka vtrhla do budovy. V hale byl překvapen jeden z únosců a byl okamžitě poslán úderem do hlavy k zemi. Druhý z teroristů se rozběhl do místnosti a zamířil na generála Doziera zbraní. Než však stačil vystřelit, srazil ho jeden z příslušníků komanda pažbou své zbraně k zemi. Ostatní tři únosci se vzdali bez odporu. Během celé akce, která trvala necelých 90 vteřin, nepadl ani jediný výstřel a Dozier byl osvobozen.

 


Copyright © All Rights Reserved