zpět terorismus

Terorismus

sekci připravuje Martin

NAVIGACE

Operace Kulový hrom

Krátce po poledni, dne 27. června 1976 unesli členové německé teroristické organizace Baader-Meinhofová společně s příslušníky Lidové fronty Organizace pro osvobození Palestiny letadlo Air France. Byl to let číslo 139 z Paříže do Tel Avivu. Únosci donutili po patnácti hodinách letu pilota i s 258 pasažéry na palubě přistát v Ugandském městě Entebbe. Zde se k únoscům připojily posily. Prezident Ugandy Idi Amin Dada všechny únosce oficiálně přivítal. Příští den oznámili únosci své požadavky. Požadovali propuštění 53 spolubojovníků, kteří byli vězněni v Izraeli, Francii, Německu, Švýcarsku a Keni. Hrozili, že jestli nebudou jejich požadavky splněny, začnou střílet rukojmí.

Na palubě se nacházeli cestující z různých zemí, nejvíce však z Izraele. Vlády zamí, které měli na palubě letadla své občany, chtěly vyjednávat. Situace se změnila poté, co únosci propustili všechny rukojmí, kteří nebyli z Izraele nebo nebyli Židé. Navíc bylo jasné, že ugandský prezident teroristy nekompromisně podporuje. Vláda Jicchaka Rabina se rozhodla na návrh generálmajora Dan Šomrona pro rozhodnou akci. Plán předpokládal, že v Entebbe přistanou čtyři letadla typu Hercules C-130, v nichž budou izraelští parašutisté. Velením akce byl pověřen Jonathan "Yoni" Netanyahu (bratr pozdějšího izraeklského premiéra).

Ve 23.01 dosedlo na letištní plochu první izraelské letadlo, ze kterého okamžitě vyskákalo několik izraelských parašutistů, kteří se rozptýlili kolem přistávací dráhy a umístili zde přenosné reflektory pro případ, že by kontrolní věž vypnula osvětlení dráhy. Zbylá část pod vedením Aloniho zamířila ke kontrolní věži, kterou měla obsadit. Mezitím už přistál druhý Hercules. Vojáci měli v plánu přepravit se k místu, kde byli drženi rukojmí Mercedesem, který byl označen jako osobní vůz prezidenta Amina. Když však přijížděli ke kontrolní bráně, jeden ze dvojice ugandských strážců na auto zamával a dal mu znamení, aby zastavilo. Velitel Yoni se nerozpakoval a strážce z jedoucího auta zastřelil. Poté auto vyrazilo bleskouvou rychlostí k místu, kde byli drženi rukojmí.

Parašutistům se podařilo v celku rychle vyčistit místnost od teroristů a zachránit rukojmí. Situaci výsadkářům ulehčil i vůdce teroristů Boese, který se choval velmi nerozhodně. Zprvu zamířil na rukojmí, poté si to ale rozmyslel a vyběhl ven, kde vypálil několik ran na parašutisty. Byl okamžitě zastřelen.

Poté byla učiněn opatření na evakuaci cestujcích. Velitel Netanyahu vyběhl ven a dohlížel na zastupování cestujcích do Herculesu, když ho zasáhla kulka vypálená z nedaleké budovy. Byla to jediná ztráta izraelských vojáků při této akci. Při přestřelce v hale byli rovněž zabiti tři rukojmí a čtvrtý zemřel později. Na druhé straně bylo kromě všech teroristů zabito přes 20 ugandských vojáků a více než 100 jich bylo zraněno.

 


Copyright © All Rights Reserved