zpět terorismus

Terorismus

sekci připravuje Martin

NAVIGACE

Záchrana v Mogadišu

Dne 13. října 1977 byl unesen letoun Boeing 737 společnosti Lufthansa na trase mezi Baleárskými ostrovy a Německem. Stalo se tak nad Středozemním mořem. Cestujcí byli uneseni skupinou čtyř teroristů (dvou mužů a dvou žen). Na palubě se v té chvíli nacházelo 86 cestujcích a 5 členů posádky. Vůdce teroristů, který si říkal Mahmúd byl později identifikován jako Zohair Júsef Akache.
Mahmúd přinutil kapitána letadla, aby změnil kurz a přistál v Římě, kde bylo doplněno palivo.Z Říma odletěl letoun na Kypr, kde přistál ve 20.38 a pod hrozbou exploze bylo opět doplněno palivo. Letadlo opět vzlétlo. Poté, co mu bylo odepřeno přistání na několika Blízkovýchodních letištích přistálo nakonec v Dubaji i přes zákaz, neboť letadlu došlo palivo. V neděli 16. října letadlo opět vzlétlo a přistálo v Ománském Adenu. Tam Mahmúd dovolil kapitánovi letadla Schumannovi zkontrolovat podvozek. Kapitán Schumann stačil podal informace o teroristech, ale po návratu do letadla byl Mahmúdem popraven střelou do týla.

Mahmúd poté nařídil druhému pilotovi Vietrorvi vzlétnout a přistát v Somálském Mogadišu. Mahmůd požadoval, aby bylo propuštěno 11 vězňů. Ve 20.00 přistálo v Mogadišu letadlo se 30 příslušníky jednotky GSG-9. Ve 2.05 zahájily somálské jednotky palbu na přistávací plochu, aby odpoutaly pozornost únosců. Zároveň byli teroristé kontaktováni řídící věží a bylo jim sděleno, že výměna rukojmí za vězně proběhne podle jejich požadavků. Únosci byli spokojeni a souhlasili s tím, že již brzo může výměna začít.

Přesně ve 2.07 byly odpáleny nouzové dveře nad křídlem letadla a členové GSG 9 vhodili dovnitř několik granátů s omamným plynem. Poté vnikli dovnitř, nařídili cestujícím, aby si lehli a okamžitě zahájili palbu na teroristy. Tři z teroristů byli okamžitě zabiti. Čtvrtá z nich Suhajla Sajeh byla zraněna, ale přežila. Nikdo z rukojmích nezemřel, pouze tři utrpěli zranění.

 


Copyright © All Rights Reserved