zpět americká vojenská technika

Americká vojenská technika a zbraně

NAVIGACE

Bojové uniformy USA
(BDU - Battle Dress Uniforms)

sekci připravuje Michal Béza

Charakteristika BDU

Tyto uniformy se používají jako pracovní oděv, tréningový oděv nebo bojový oděv a nejsou určené k nošení v situacích, kdy je vhodnější použití jiného typu uniformy. Vojáci oblékají uniformy BDU pouze ve službě, pokud jim to nařídí velitel a mohou být svléknuty, pokud to velitel nezakáže. Nepoužívají se pro cestování a mimo vojenské základny, pouze v případě přesunů na jiné služební lokace. Při cestování se používají pouze v případě, že se voják přemisťuje v rámci přesunu jednotky a přesun je výhradní záležitostí armády. BDU není povoleno nosit v zařízeních, kde se především prodává alkohol (pohostinství, bary apod.)

Původní zelené uniformy nazývané "Green Sateen" (zelený satén) byly vyvinuty a vyráběny armádou Spojených Států jako oděv pro všeobecné použití. V roce 1968 byly uniformy Green Sateen nahrazeny ve Vietnamu za tzv. Green Poplin (zelený popelín) vzor Džungle. Následně pak ve Vietnamu vojáci nosili uniformy z tzv. nepárajícího se zeleného popelínu vzor Džungle. Ty se dostaly do služby v roce 1978 a byly nahrazeny v roce 1982 současnými uniformami vzor Lesní porost.

Několik základních maskovacích vzorů se používá pro téměř všechna použití: standardní tříbarevná zelená BDU (určená pro jednotky USA a USMC - marína), poušť - tři barvy a poušť - šest barev (AKA "chocolate chip" - "čokoládový lupínek"). Základní vzory jako např. USA zelená BDU jsou kompromisem, který poskytuje maximální možné maskování v co největším množství typů krajin. Speciální vzory, jako například Stromová kůra, poskytují velké procento maskování v určitých typech krajiny, ale ne všeobecně. Kamuflážní vzor, více známý jako Tygří pruhy, byl vyvinut pro Speciální jednotky během Vietnamské války (přibližně v roce 1965) pro boj v džungli. Je to adaptace dřívějšího britského vzoru vyvinutého během malajského konfliktu v 50. letech. Je určen pro boj na extrémně krátké vzdálenosti (45 metrů a méně) v hustě zarostlé džungli.

Národní Výzkumné a Vývojové Centrum (NRDEC) vyvinulo oboustrannou maskovací tkaninu, která má na líci vzor Lesní porost - 4 barvy a na rubu Poušť - 3 barvy. Budoucí vzory počítají s kombinací Městská/Lesní a Měststká/Poušť.

Rozdíl jasu - kontrast - je primární způsob odhalování maskovaných cílů lidským zrakem. Světle zbravená kamufláž dobře splývá s kamenitým terénem, písčitými oblastmi  nebo v suché trávě a světlá zelená jednobarevná BDU dobře splývá s krátkou zelenou trávou. Vzory a textury jsou dalším významným faktorem. Maskovací vzor by měl odpovídat "skvrnitosti" terénu a jeho struktuře. Příliš velké skvrny kamufláže zvýrazňují tvar objektu, zatímco příliš drobná skvrnitost kamufláže zvyšuje kontrast. Průměrná velikost skvrn - podle převládající nebo průměrné skvrnitosti okolí - by měla být přímo úměrná vzdálenosti, ze které je prováděn útok a také charakteru terénu a okolního prostředí.

Uniformy pro mírné a horké podnebí

  Uniformy pro mírné a horké podnebí používají maskovací vzor Lesní porost - 4 barvy. Kalhoty a blůza jsou vyrobeny ze 100 % nepárající-se bavlny pro horké podnebí a z 50/50 nylon/bavlna pro mírné pásmo. Blůza má dlouhé rukávy, dvě náprsní a dvě niže umístěné kapsy. Je do pasu a vzadu má dva rozparky. Límec je stojatý se skrytou kapucí. Rukávy se mohou nosit vyhrnuté nad lokty, přičemž maskovací vzor je viditelný na vyhrnutých rukávech i z vnitřní strany látky. Rukávy se mohou nosit vyhrnuté cca. 3 palce nad loket. Kabát má zesílené lokty záplatami. Kalhoty jsou na knoflíky, mají poutka na opasek, dvě standardní a dvě venkovní kapsy. Jsou zesílené záplatami na kolenou a hyždích. Čepice má štítek, dýnko kulatého tvaru, řemínek pro uchycení pod bradou a vytahovací klapky na uši. Uniformu používá veškerý personál, pokud velitel neurčí jinak - například pro přehlídky apod.

Pouštní podnebí

Pouštní bojové uniformy (DBDU) se používají pro všechny účely po celý rok, pokud velitel neurčí jinak. Barvy pouštního terénu přecházejí od růžové do modré v závislosti na denní době a obsahu minerálů v půdě (písku). Žádná kombinace barev pouštní uniformy neodpovídá všem typům pouští. Proto je vzorník barev uniforem pro poušť až desetkrát bohatší než pro lesnaté oblasti. Tyto podmínky vedly k vývoji nových uniforem se třemi barvami, které nahradily šestibarevné uniformy "Chocolate chip" z operace Pouštní bouře. Šestibarevné pouštní uniformy se budou používat do vyčerpání zásob.

Střih kalhot a blůzy je podobný jako u uniformy pro mírné pásmo. Doplňkem je čepice nebo klobouček. Barevně se liší denní a noční varianta.

BDU poušť - 3 barvy

 

BDU poušť - 6 barev

Chladné / zimní období

V zimní krajině je voják snadno zjistitelný, protože bílá barva veškerého povrchu a okolí vysoce kontrastuje s jakýmkoliv objektem, který nesplyne s okolím. Proto je všechen vnější oděv vojáka v bílé barvě. Bunda s kapucí pro chladné prostředí je zhotovena z třívrstvé nylonové tkaniny, která je impregnovaná a nepropouští vodu ani vítr, ale je paropropustná. Veškeré vnější oblečení nepropouští vodu, ale propustí páru z pocení. Bunda má kapuci, k níž se dá připevnit kožešinové okruží. Uvnitř bundy jsou dvě kapsy, které lze rozepnout bez rozepnutí zipu bundy, na vnější straně jsou níže umístěny dvě větší nákladové kapsy. Kukla slouží k ochraně obličeje před mrazem a mohou být nekryty třeba jen oči. Kalhoty jsou také z třívrstvého voděodolného nylonu, mají záplaty pro zesílení kolen a hyždí a na nohavicích jsou zipy, které umožňují kalhoty obléknout a svléknout bez vyzutí obuvi.

Městská kamufláž

Vojenské složky armády Spojených Států zatím nemají uniformu s městkou kamufláží. Vojáci v 21. století se budou častěji dostávat na bojiště v zastavěných a městských oblastech. Vzory na uniformě se budou značně lišit od vzorů Lesního a Pouštního. To vyplývá ze spousty důvodů. Za všechny alespoň jeden: v městských oblastech budou probíhat boje na kratší vzdálenosti než v lese nebo poušti. Městská kamufláž bude vyžadovat drobnější vzor s rovnějšími a ostřejšími kresbami kvůli charakteristice okolního prostředí. Vertikální a horizontální design by měl lépe splývat s domy, budovami a jinými městskými strukturami.

 

Přehled vzorů

Jednoduchá olivová zelená

Černá

Sněhově bílá

Lesní

Poušť - 3 barvy

Zimní

Tygří pruhy  [zastaralá]

Poušť - 6 barev  [zastaralá]

Městská  [experimentální]

Další kamuflážní vzory

Komerčně je dostupná celá paleta dalších maskovacích vzorů. Tyto vzory nejsou standardními vzory ozbrojených složek Spojených Států Amerických.

zdroj: Federation of American Scientists (FAS)

 


Copyright © All Rights Reserved