zpět současná výzbroj USAF

Americká letecká výzbroj

NAVIGACE

AGM-136 Tacit Rainbow

Northrop, USA

připravil Lukáš Visingr

Počátkem 80. let se v americkém letectvu zrodil projekt "inteligentní" protiradarové zbraně. Zkušenost s misemi typu "Wild Weasel" z vietnamské války ukázala, že útoky na stanoviště střel země-vzduch jsou vždycky příliš riskantní, než aby se daly hromadně provádět takovým způsobem. Američané si byli vědomi toho, že nové sovětské střely mají obrovský dosah a jejich naváděcí radary mohou být umístěny v bezpečí za frontovou linií. Tak se zrodil Tacit Rainbow.

Šlo o malý bezpilotní letoun, který měl samostatně vyhledávat a ničit nepřátelské radiolokátory. Po vystřelení z letounu-nosiče letěl do cílové oblasti, která mu byla určena ještě na zemi. Jakmile jí dosáhl, začal provádět hlídkování. Jakmile zachytil signál radiolokátoru (dokázal rozpoznávat různé typy a ignorovat ty málo významné), zahájil útok. Nedal se zmást vypnutím radaru - přerušil útok a čekal na další příležitost.

První odpal střely AGM-136A Tacit Rainbow byl proveden 30. července 1984. Zkoušky probíhaly úspěšně, takže byla rozpracována další verze, a to BGM-136B odpalovaná ze země. Testy pokračovaly až do roku 1991, kdy byl program v důsledku rozpočtových škrtů zrušen. Válka v Zálivu navíc předvedla, že rychlé protiradarové střely HARM s větším dosahem a "pamětí" pro případ vypnutí radaru představují dostatečně účinný prostředek. Již vyrobené střely Tacit Rainbow byly pak použity v programu vývoje UAV (bezpilotních letadel) a poslední kus byl v srpnu 1991 předán muzeu.

Technické údaje AGM-136A

Proudový motor: Williams International F121 
Tah motoru: 0,317 KN 
Délka: 2,54 m 
Rozpětí: 1,575 m 
Průměr trupu: 0,69 m 
Hmotnost: 195 Kg 
Bojová hlavice: trhavá WDU-30/B (18,1 Kg) 
Rychlost: podzvuková 
Dolet: přes 90 Km 
Cena: $ 200 000 (sériová verze) 



Prameny: Internet


All Rights Released.


 


Copyright © All Rights Reserved