zpět americké pistole

Americké protitankové/útočné zbraně

sekci připravuje Michal Béza

NAVIGACE


SRAW Short Range Assault Weapon
MPIM MultiPurpose Individual Munition

SRAW/MPIM je odpověď na potřebu moderní zbraně pro efektivní likvidování pěchotních jednotek ve třech různých prostředích: za zdmi, v bunkrech jejichž stavební materiál tvoří zemina a trámce a v lehce obrněných vozidlech. SRAW/MPIM nahradí LAW, AT-4 a jiné z ramene odpalované zbraně.

Podle konstatování vedoucích sestavujících konferenční zprávu pro National Defense Authorization Act pro účetní rok 1994 (zákon 103-160, zrpáva 130-357) konferující schválili, že by armáda U.S. měla usilovat o omezený prozatimní program na vývoj protibunkrové munice (BDM). Členové komise také schválili, že zbraně typu SRAW - protipancéřové, krátkého dosahu, a protibunkrové (BDM) jsou natolik shodné, že by nebylo efektivní udržovat jednotlivé programy zvlášť. Delegáti také došli k závěru, že řešení dlouhého termínu vývoje určí výslednou zbraň SRAW a munici MPIM.

Armáda se rozhodla pro program systému MPIM, který zhodnotí pohonou technologii systému SRAW a technologii bojových hlavic MPIM. Rakteta typu SRAW s hlavicí technologie MPIM by měla teoreticky splnit požadavky námořnictva na víceúčelovou střelu, zatímco původní SRAW byla použitelná pouze proti obrněným vozidlům.

Zbraňový systém SRAW/MPIM sestává z jednorázového odpalovače/přenosného pouzdra, vybaveného optickým zaměřovačem s 2,5 násobným zvětšením kompatibilním se současnými a budoucími zařízeními nočního vidění. Z ramene odpalovaná raketa obsahuje dvoustupňový, lehce odpalovatelný pohonný systém s nezávislým naváděním a explosivně tvarovaný průbojník následující hlavicí granátového typu. Zbraň je možno rychle připravit ke střelbě z přenosné polohy a je bezpečné ji odpalovat z uzavřených prostor. Tato zbraň dlouhá 88,9 cm a těžká 9 kg má dostřel 500 metrů. Vnitřní čidla umožňují vojákům zasahovat jedoucí vozidla a odpal bez zpětného zážehu umožňuje odpal z uzavřených prostor. Bojová hlavice je extrémně ničivá díky kombinaci explozivního průbojníku a následující granátové náloži.

V dubnu 1998 program dokončil první fázi projektu (redukce nebezpečí obsluhy). Všechny body první fáze byly splněny podle rozvrhu a v rámci rozpočtu. Test přesnosti byl potvrzen dvěma odpaly na 500 metrů vzdálenou zeď a 200 metrů vzdálený bunkr. SRAW/MPIM prošel druhou fází (způsobilost systémů) stanovenou na květen 1998. Testování USMC Predator začalo v srpnu 1998. Uvedení do služby se plánuje na účetní rok 2002.

Hlavní výrobce je Lockheed Martin Electronics and Missiles (Orlando, FL). Testy a demostrace provádí Loral Aeronutronic, Rancho Santa Margarita, California za částku 7 850 000 $ na střelnici Rancho Santa Margarita.

 

s použitím zdrojů Federation of American Scientists (FAS) připravil Michal Béza

 


Copyright © All Rights Reserved