zpět americké protitankové řízené střely

Americké PTŘS

NAVIGACE

FGM-148 Javelin

(Texas Instruments & Martin Marietta)
Raytheon-Lockheed Martin Javelin Joint Venture

připravil Brian C

V kategorii PTŘS středního dosahu se USA prezentují moderní střelou Javelin vyvinutou ve spolupráci firem Texas Instruments (dnes Raytheon Systems Company) a Martin Marietta (dnes Lockheed Martin).

Tato střela představuje náhradu za PTŘS Dragon o dosahu 65 – 1000m s naváděcí soustavou typu SACLOS, která byla do výzbroje U.S. Army a U.S. Marine Corps zavedena v roce 1973.

Stejně jako Dragon je i Javelin koncipována jako přenosná PTŘS. Na rozdíl od ní má ale Javelin více než dvojnásobný dosah (65 – 2500m) a naváděcí soustavu typu „vystřel a zapomeň“ na bázi pasivního systému samonavedení. Střelec prostřednictvím zaměřovače instalovaného v odpalovacím zařízení (tzv. Command Lunch Unit/CLU) uloží zjištěný cíl do paměti střely, která je vybavena vlastním termovizním senzorem. Po vypuštění se střela na cíl navádí zcela autonomně.

Specifickou vlastností je letová dráha této střely, která se pohybuje po zakřivené dráze a na cíl dopadá shora. Jako většina moderních PTŘS je i Javelin vybavena tandemovou hlavicí.

První jednotka U.S. Army byla střelami Javelin vyzbrojena v roce 1996. Během roku 1999 se tyto střely dostaly též do výzbroje U.S. Marine Corps.

Do roku 2002 bylo pro potřeby ozbrojených sil USA vyrobeno asi 30 000 střel a 3000 odpalovacích zařízení CLU.
Dalšími uživateli jsou Tchaj-wan, Jordánsko, Lotyšsko a Velká Británie.

Již v současnosti se zvažuje budoucí modernizace střely Javelin, kterou má významně usnadnit její modulární konstrukce. Díky ní bude možno snadno aplikovat nové technologie i do dříve vyrobených střel. Modernizace nazvaná Javelin P3I (pre-planned product improvement) má mít dvě fáze.

Tiskové zprávy

Úspěšná zkouška střely Javelin Blok I / 2007-01-10

 


Copyright © All Rights Reserved