Vážení příznivci letectví,
Vážení příznivci internetu,

jsem rád, že mohu využít nabídky tvůrců webových stránek www.military.cz k poskytnutí bližších informací o 32. základně taktického letectva “Biskajské”. Především chci říci, že jsme hrdí na to, že nám byl prezidentem republiky udělen titul “Biskajská” na počest slavné 311. čs. bombardovací perutě RAF. Jsme ve stálém kontaktu s žijícími leteckými veterány II. světové války, včetně posledního žijícího velitele perutě gen. Nedvěda, se kterým si dopisujeme do Austrálie.

Naše základna je v současné době vyzbrojena letouny SU-22, L-39 a L-29. V blízké budoucnosti očekáváme přezbrojení na letouny L-159 ALCA.

Protože jsme letecké základna určená především k vedení ofenzivních operací, je náš výcvik zaměřen na působení proti důležitým pozemním cílům. Důležité cíle jsou vždy chráněny různými prostředky protivzdušné obrany. Žádný z nich nelze podceňovat a souboj mezi PVO a letectvem není nikdy záležitostí jedné, či druhé strany. Dobře připravení profesionálové jsou schopni dosáhnout dobrých výsledků i se starší technikou a naopak, špatně vycvičený voják s kvalitní technikou nikdy nedosáhne vítězství. Proto jsou naši piloti připravováni na situace, kdy by byli nuceni při vedení bojové činnosti opustit letoun nad územím protivníka. Jedná se o použití záchranného systému, zásady přežití, pohyb na teritoriu obsazeném protivníkem, chování se v zajetí atd. Znalosti těchto dovedností nejsou využitelné jenom při vedení bojové činnosti, ale i v mírových podmínkách při letecké havárii nebo opři dopravní nehodě apod.

Mimo létajícího personálu se současně připravuje i Letecká – pátrací a záchranná skupina (SAR). Její příslušníci jsou vycvičení v poskytnutí první pomoci, překonávání překážek (skály, voda), přístrojovému potápění, slaňování z vrtulníku a řadě dalších dovedností. Mimo svoje úkoly v oblasti poskytování pomoci vojenským a civilním letounům v případě havárie, jsou příslušníci základny zapojeni v Integrovaném záchranném systému okresu Třebíč a dále spolupracují při záchranných akcích s Vodní záchrannou službou a Policií ČR. K tomu jsme poskytli tvůrcům těchto stránek i několik fotografií, které jistě poskytnou dokonalejší představu o naší činnosti.

Přes veškeré problémy, se kterými se dnešní armáda potýká, Vás chci ujistit, že příslušníci 32. základny taktického letectva “Biskajské” jsou dobrým týmem vojenských leteckých profesionálů, který se snaží svojí prací navázat na slavné tradice našich válečných leteckých veteránů jak doma, tak i při taktických cvičeních se vzdušnými silami států NATO.

Informace o Letecké – pátrací a záchranné skupině, které jsme zaslali na vyžádání tvůrců webových stránek www.military.cz jsou jen částí našich aktivit. Pokud máte zájem můžete získat podrobnější informace na nejlepších webových stránkách AČR na adrese www.army.cz/vzdušné síly/32.základna taktického letectva.

Na Vaši návštěvu na našich stránkách se za celý tým základny těší

plk. gšt. Vachek Jan
velitel 32. základny taktického letectva “Biskajské”
Náměšť nad Oslavou