zpět Britská obrněná technika

Britská obrněná technika

NAVIGACE

MODIFIER

pravděpodobně Vickers, Velká Británie

Připravil Lukáš Visingr


Koncept MODIFIERu

V současné době tvoří páteř britských tankových vojsk tanky řady Challenger. Jedná se bezesporu o kvalitní stroje, ale je jisté, že (podobně jako u amerického Abramsu) možnosti jejich dalšího vývoje budou brzy vyčerpány. Britské ministerstvo obrany se proto nyní zabývá programem zvaným MODIFIER (Mobile Direct Fire Equipment Requirement), v jehož rámci by mělo vzniknout bojové vozidlo pro první polovinu 21. století. Na definitivní podobu si však budeme muset ještě počkat, protože začátek vlastního vývoje se plánuje v roce 2010 a zavedení do výzbroje se nejdříve roku 2025.

MODIFIER bude mít dvoučlennou posádku v korbě. Počítá se s tzv. absolutní ochranou, tj. kombinací systému aktivní ochrany, vrstveného modulárního pancíře a dynamického reaktivního pancíře. Je známo, že jinak konzervativní Britové říkají kovu zcela otevřeně FUJ a do budoucna počítají s uhlíkovými vlákny lisovanými na sucho ve formách, do nichž je zároveň pod tlakem vstřikován termotvrzený polymer.

Parametry výzbroje možná nyní vypadají zvláštně, ale podle mého odhadu budou v době zavádění tanku do výzbroje zcela standardní (a dívám-li se na americký projekt FCS, tak Angláni jsou úplní břídilové). Hlavní zbraní bude kanón s automatickým nabíjením, který budou doplňovat dva rychlopalné kanóny ráže 20 až 40 mm a odpalovací zařízení pro řízené rakety. Celý zbraňový systém bude pochopitelně řízen supervýkonným balistickým počítačem, který bude zásobován údaji ze všech myslitelných senzorových zařízení.

Požadavky na MODIFIER

Délka: 9 000 mm 
Šířka: 3 700 mm 
Výška: 2 700 mm 
Max. hmotnost: 50 tun 
Max. rychlost: přes 80 Km/h 
Zrychlení z 0 na 32 Km/h: pod 7 s 
Dojezd na silnici: přes 500 Km 
Cena: přes 10 miliónů $ 

Pozn. O budoucnosti amerických tanků a o obecných trendech, s nimiž se lze setkat ve vývoji obrněných bojových vozidel, pojednává jeden z mých starších článků.


Prameny:
Internet: http://mainbattletanks.czweb.org/


All Rights Released.


 


Copyright © All Rights Reserved