zpět Britská obrněná technika

Britská obrněná technika

NAVIGACE

Obrněný transportér Saxon (AT 105)

připravil Pavel Kurka

Obrněný transportér Saxon byl přijat do výzbroje britskou armádou v roce 1983, kdy společně s bojovým vozidlem pěchoty Warrior nahrazoval zastaralé transportéry FV 432. Saxon byl vyvinut a později vyráběn firmou GKN Defence (nyní Alvis Plc). Pro britskou armádu bylo vyrobeno 590 vozidel a dalších 137 je objednáno. Saxon se úspěšně exportoval, např. do Bahrainu, Brunei, Hongkongu, Malajsie a Ománu. Transportér byl úspěšně nasazen v Bosně v rámci sil OSN a plní úkoly vnitřní bezpečnosti při službě v Severním Irsku.

Transportér byl navržen na základě konstrukce nákladního terénního automobilu Bedford 4x4, což usnadnilo a zlevnilo jeho vývoj a výrobu i následný provoz a údržbu. Pancíř je odolný proti střelám do ráže 7,62 mm, tvarování spodku korby do tvaru písmene "V" zvyšuje ochranu před minami. Vozidlo může být vybaveno několika dieselovými motory (včetně turbodieselů) a má 4-rychlostní automatickou převodovku. Posádku tvoří 2 muži, řidič a velitel vozu - střelec. Pěchotní výsadek může mít až 10 mužů. Řidič má k dispozici přístroj pro noční vidění. Výzbroj transportéru, kulomet ráže 7,62 mm, je umístěna v jednoduché věžičce, kde je ovládána velitelem vozu (střelcem).

Saxon Patrol je zvláštní verzí určenou pro službu v Severním Irsku, kde nahradil zastaralý transportér Humber APC. Jako vozidlo pro úkoly vnitřní bezpečnosti je Patrol vybaven pátracími světlomety, nárazníkem pro rozhrnování zátarasů, chráněnými průzory a vrhači granátů se slzným plynem. Saxon Patrol slouží ve dvou verzích: pro převoz výsadku a sanitní verze, která pojme 2 nosítka. Verze Patrol je také exportována.

Takticko-technická data
posádka 2 + 10
výzbroj kulomet ráže 7,62 mm
hmotnost 10 700 kg
délka 516 cm
šířka 248 cm
výška 263 cm
max. rychlost 96 km/hod
dojezd cca 510 km

Zdroje:
www.armedforces.co.uk
softland.com.pl/aerojac/

 


Copyright © All Rights Reserved