zpět Britská obrněná technika

Britská obrněná technika

NAVIGACE
HOME PAGE
Diskuse
Naše inzerce

Aukce.Military.cz


Obrněný transportér Saxon (AT 105)

připravil Pavel Kurka

Obrněný transportér Saxon byl přijat do výzbroje britskou armádou v roce 1983, kdy společně s bojovým vozidlem pěchoty Warrior nahrazoval zastaralé transportéry FV 432. Saxon byl vyvinut a později vyráběn firmou GKN Defence (nyní Alvis Plc). Pro britskou armádu bylo vyrobeno 590 vozidel a dalších 137 je objednáno. Saxon se úspěšně exportoval, např. do Bahrainu, Brunei, Hongkongu, Malajsie a Ománu. Transportér byl úspěšně nasazen v Bosně v rámci sil OSN a plní úkoly vnitřní bezpečnosti při službě v Severním Irsku.

Transportér byl navržen na základě konstrukce nákladního terénního automobilu Bedford 4x4, což usnadnilo a zlevnilo jeho vývoj a výrobu i následný provoz a údržbu. Pancíř je odolný proti střelám do ráže 7,62 mm, tvarování spodku korby do tvaru písmene "V" zvyšuje ochranu před minami. Vozidlo může být vybaveno několika dieselovými motory (včetně turbodieselů) a má 4-rychlostní automatickou převodovku. Posádku tvoří 2 muži, řidič a velitel vozu - střelec. Pěchotní výsadek může mít až 10 mužů. Řidič má k dispozici přístroj pro noční vidění. Výzbroj transportéru, kulomet ráže 7,62 mm, je umístěna v jednoduché věžičce, kde je ovládána velitelem vozu (střelcem).

Saxon Patrol je zvláštní verzí určenou pro službu v Severním Irsku, kde nahradil zastaralý transportér Humber APC. Jako vozidlo pro úkoly vnitřní bezpečnosti je Patrol vybaven pátracími světlomety, nárazníkem pro rozhrnování zátarasů, chráněnými průzory a vrhači granátů se slzným plynem. Saxon Patrol slouží ve dvou verzích: pro převoz výsadku a sanitní verze, která pojme 2 nosítka. Verze Patrol je také exportována.

Takticko-technická data
posádka 2 + 10
výzbroj kulomet ráže 7,62 mm
hmotnost 10 700 kg
délka 516 cm
šířka 248 cm
výška 263 cm
max. rychlost 96 km/hod
dojezd cca 510 km

Zdroje:
www.armedforces.co.uk
softland.com.pl/aerojac/

 

 


Pokud najdete v článku chyby, pište autorovi článku. Jeho jméno je uvedeno v záhlaví či na konci stránky.

V případě jiných dotazů, nápadů nebo problémů,  napište mail sem

Copyright © 2017 All Rights Reserved

Bez písemného souhlasu autorů není dovoleno využívat zveřejněné informace ke komerčním účelům.


Naše další stránky: Agile Factory | Experio | Beatles