zpět britské letectvo


Britské letectvo

NAVIGACE

ANTONÍN KAREL PADEVÍT
(30.3.1918 Duchcov - 17.4.1983 London)

1) Úvod

2) Rusko

3) Afrika

4) Anglie

Další část příběhu přenáší otce do Afriky

Říkal mi, že to byla nejhorší etapa války. Horko přes den, zima v noci. Mnoho mužů zemřelo po hadím uštknutí - muži si na noc boty odkládali na zem, hadi v noci vlezli do bot a když se člověk ráno obouval, uštknuli jej. Byly to kobry a mamby. Hadů bylo všude vůbec plno a když byli v zákopech, hadi do nich padali. V jedné části knihy o Rommelovi se píše o "nahé armádě". To byl můj otec a jeho muži - bylo takové horko a tolik písečných blech, že se muži vysvlékli téměř do naha - jen zbraně měli stále při sobě.

Jednoho dne "strýc Lojza" vykopal hlubokou díru a olemoval ji kusy železa z tanků a hadry. Svůj kryt zakryl a ven vyčnívala jen dlouhá trubka, která mu do díry přiváděla vzduch. Jednou ráno muži v žertu do trubky zahoukali. Rozzuřený Lojza se z krytu vyřítil a pálil ze své zbraně do vzduchu.

Myslím (věřím), že otec byl v tankové divizi, ale také mnohokrát vykonával s Lojzou hlídku na motocyklu. Jednoho dne se jim dvěma vzdalo mnoho Italů (50?). Otec a Lojza počkali až se setmí a nechali je samotné. Měli k tomu jednoduchý důvod - příliš mnoho mužů na kousek jídla a pár kapek vody. Otec mi říkal, že Italové byli nejvíc zbabělí ze všech, se kterými bojoval.

Vojáci v ležení jen pili a hráli karty. Jednoho dne se Lojza rozhlédl dalekohledem a viděl v dálce velké množství sukní. Rozběhl se k ostatním a křičel: "Jdou sem ženský!" Vojáci se vyřítili ven, aby je přivítali, ale se za chvíli vrátili celí na Lojzu naštvaní - venku našli jen Skoty v jejich sukních. Vzpomínám si, jak mi otec vyprávěl o jejich ošklivých chlupatých nohách:-)

Na jedné hlídce poblíž jakéhosi města našli Němce, kteří vysílali z nějaké hrobky. Můj otec ale nikdy nebral zajatce! Byl to velmi tvrdý muž, jak si vzpomínám, ale co bylo podstatné, přežil i díky tomu celou dobu od 1939 do 1945.

Když jsem se otce ptala, co bylo za války nejhorší, povídal, že dělostřelecká palby. Když dělostřelectvo střílelo, granáty dokázaly svým výbuchem vyhodit vysoko do výšky velké balvany. Ty pak padaly zpátky na jeho muže a podle otce tak zahynulo příliš mnoho mužů, dokonce mnohem víc než nepřátelskými kulkami. Ztratil tak mnoho přátel (na fotografii z Afriky jsou tito mrtví označeni křížkem).

Large gunPhoney IDBack of phoney IDFlagBack of flagPlaneFrontlinesBack of frontlinesTankBack of tank.jpg (20558 bytes)TrainBack of trainPlaneBack of planeProud young menBack of proud young menDads silver necklaceBack of necklaceIn the trenchesBack of trenchesBattleBateman R.A.F. singallerCaptured guns, dad in middle


Jirka Wagner

 


Copyright © 2018 All Rights Reserved