zpět německé tanky

Německé tanky

sekci připravuje Jaroslav Pitoňák

NAVIGACE

Leopard 3

Kraus Maffei, SRN

Připravil Lukáš Visingr

Německý tank Leopard 2 je nejrozšířenějším evropským tankem; používá jej sedm států v počtu bezmála 3 000 kusů. Leopard 2 je jistě kvalitním bojovým vozidlem, ale nelze zapomínat na fakt, že první kusy byly vyrobeny roku 1979, takže již nyní probíhají intenzivní práce na novém Leopardu, který by se měl stát jádrem tankových jednotek kontinentální Evropy v horizontu roku 2015.

Titulní obrázek je pochopitelně jen konceptem, ale myslím si, že od finální verze se příliš lišit nebude. Tank pro 21. století musí mít v každém případě hmotnost okolo 50 tun, malou věž bez osádky a kanón s automatickým nabíjením. Právě kanón je však důvodem, proč jsem se o tomto obskurním vozidle rozhodl napsat článek.

Je téměř jisté, že nový Leopard bude vyzbrojen kanónem ráže 140 mm. Německá firma Rheinmetall, jinak jeden z nejvýznamnějších výrobců západních tankových děl, patří k jednoznačným zastáncům zvyšování výkonnosti děl cestou zvětšování ráže. Oproti tomu Američané prosazují zachování stávajícího vývrtu 120 mm, případně dokonce jeho zpětné snížení na 105 mm. Zvýšení účinnosti se bude dosahovat použitím tzv. elektrotermochemického principu (podrobněji viz můj článek o amerických tancích budoucnosti). Zvětšování ráže kromě Němců zkoumají samozřejmě Rusové, ale i Izrael.

Ohledně Německa je však zajímavá skutečnost, že nedávno jeden z továrních Leopardů 2A5 obdržel nový 140mm kanón Rheinmetall (obrázek mizerné kvality zde), jehož podkaliberní střely APFSDS (průbojné, stabilizované křidélky a s oddělitelným pláštěm) s extrémně dlouhým a tvrdým jádrem D53 vykazovaly až neuvěřitelnou průbojnost. Jeden neoficiální zdroj se vyjádřil v tom smyslu, že ekvivalentem výsledků zkoušek by bylo podélné prostřelení ruského tanku T-80 skrz naskrz!!!


Prameny:
Internet: http://www.pmulcahy.com
časopis ATM
časopis Armádní zápisník

 


Copyright © All Rights Reserved