zpět speciální jednotky

Speciální jednotky

sekci připravuje Michal Uher

NAVIGACE

Special Team 6

UNMIK

Před delší dobou proběhla v médiích zpráva o tom, že do Kosova odjela skupina policistů. Co však bude pro řadu lidí překvapující a nové je to, že v Kosovu existuje mezinárodní speciální policejní jednotka. Těm, kteří četli „Rainbow six“ tato jednotka bude připomínat „Duhovou šestku“. Jenže tato je skutečná.

Special team 6, je již zmíněnou policejní mezinárodní speciální jednotkou, která byla založena v roce 1999 v Kosovu v rámci mise UNMIK. Základnu má v Pristině a působí po celém území Kosova. ST6 spadá pod veleni UN “Special operations HQ”.Úkoly jsou stejné jako má např.URN v Česku nebo GSG-9 v Německu – tj. zásahy proti nebezpečným jedincům převážně z oblasti organizovaného zločinu. Počet akcí se pohybuje kolem 4 – 6 měsíčně, někdy více, někdy méně. Jinak se cvičí a cvičí. Velení se střídá, teď je velitelem Němec, zástupce Čech a Švéd. Součástí skupiny jsou členové těchto jednotek:
Cobra - Rakousko
Delta - Norsko
Emergency Task Force Police Toronto - Kanada
GSG9 - Německo
Nationella Insatsstyrkan - Švédsko
URN - Česko
Viking Team - Island
krajské zásahové jednotky Policie z Německa, Česka a Rakouska- Češi jsou tu od roku 2000 (3 z URN a 2 ze ZJ Budějovice a Plzeň)

Úředním jazykem je Angličtina (stejně jako pro celou misi UNMIK). Společná činnost je zajímavou zkušeností, kdy se porovnávají postupy a řešení možných situací.

Mimo běžné policisty a ST6 existuje v Kosovu ještě CPU (close protection unit), která má za úkol ochranu osob, a SPU (special police unit), která je určená proti demonstracím a nepokojům. SPU je tvořena z jednotek z Polska, Rumunska, Indie, Jordánska. Jednotky z Asie jsou na nižší profesionální úrovni než je zvykem v Evropě.

Vybavení

Výstroj:
Každý člen má svoji uniformu a vystroj, kterou používá u své domovské jednotky. Výjimkou je světle modrý baret běžný pro jednotky Spojených Národů. Znak ST6 (vyšitý i na nášivce) má své kořeny ve znaku německé GSG9.

Výzbroj:
Pistole - používá každý svou, kterou mu poskytne jeho stát. Dlouhé zbraně - poskytuje UN - samopal HK MP-5 ráže 9mm a útočnou pušku HK G36 ráže 5.56mm.

Vozidla:
Toyota 4 Runner - používaná všemi jednotkami mise UNMIK.
obrněné vozidlo RG-31

 

Výběrové řízení

Výběrové řízení je velice jednoduché. Jelikož jsou všichni příslušníci speciálních zásahových jednotek už doma, uchazeč musí projít pouze pohovorem a střeleckými testy. U pohovoru se zjišťuje jakou má uchazeč praxi, u jaké jednotky sloužil, jestli má zkušenosti z “hostage situation“ – tj. záchrana rukojmích. Dále se předpokládá fyzická a psychická zdatnost. Pokud uchazeč projde, jde na střelecké testy. Každý uchazeč má právo dělat střelecké testy dvakrát.

Obrázky ze života u jednotky

 


Copyright © All Rights Reserved