zpět současná výzbroj USAF

Americká letecká výzbroj

NAVIGACE
HOME PAGE
Diskuse
Naše inzerce

Aukce.Military.cz


AGM-65 MaverickAGM-65 Maverick je taktická řízená střela vzduch-země určená pro přímou leteckou podporu a ničení zařízení protivzdušné obrany. Umožňuje údery s vysokou přesností zásahu proti širokému spektru taktických cílů včetně obrněných vozidel, protiletadlových zbraní, lodí, transportních zařízení a skladů pohonných hmot.
Maverick má válcový trup vpředu zakončený buď skleněným krytem pro elektro-optické zaměřování, nebo krytem ze zinkové slitiny pro zaměřování infračervené. Střela má křídla protažená do dvou třetin trupu, kuželovitá bojová hlavice je umístěna v centrální části a je odpalována kontaktní roznětkou umístěnou na špičce střely. Druhý typ hlavice je opatřen zpožďovačem - těžká hlavice díky své kinetické energii pronikne nejprve stěnou cíle a k explozi dojde až ve vnitřním prostoru. Tento typ je velmi efektivní zejména proti velkým, dobře chráněným cílům. Pohon obou střel obstarává raketový motor umístěný za bojovou hlavicí.
AGM-65 Maverick nosí zvláště letadla A-10 (Thunderbolt II), F-15 (Eagle), F-16 (Falcon) a F/A-18 (Hornet). Jelikož jedno letadlo může nést až šest těchto raket (obyčejně ve svazcích po třech pod každým křídlem), pilot tak může zasáhnout během jedné mise více cílů. U střel se rovněž využívá metoda "launch-and-leave" ("vypustit a opustit"), která pilotovi dovoluje po zaměření a vypuštění rakety provést úhybný manévr nebo zaútočit na další cíl, aniž by se musel věnovat řízení střely po celou dobu jejího letu k cíli. Mavericky mohou být odpalovány z velké výšky stejně jako při přízemním letu. Cíl zasáhnou ze vzdálenosti od několika set stop až po 13 námořních mil (24 km) ze střední výšky.
Typy A a B jsou vybaveny elektro-optickým televizním naváděcím systémem, přičemž obraz viděný z pohledu střely se přenáší a zobrazuje v kokpitu letadla. To umožňuje pilotovi rozlišit a zaměřit i malé a vzdálené cíle.
Typ D používající infračervené zaměřování pracuje na obdobném principu jako typy A a B s tou výjimkou, že pro svou činnost nevyžaduje denní světlo a není omezen nepříznivým počasím.
Typ G má týž naváděcí systém jako typ D, má však některé softwarové modifikace umožňující sledování větších cílů. Hlavním rozdílem proti předcházejícím modelům je těžká průbojná hlavice.
Air Force přijalo první AGM-65A v srpnu 1972. Celkem obdrželo 25 750 kusů typů A a B. První AGM-65D byl vyroben v říjnu 1983 a do operačního použití byl nasazen v únoru 1986. Modely G byly poprvé nasazeny v roce 1989.
Střely AGM-65 byly použity letadly F-16 a A-10 v roce 1991 při útocích na obrněné cíle během války v Perském zálivu při operaci Desert Storm, kde sehrály velkou roli při destrukci důležitých iráckých vojenských zařízení.
 

Stručná charakteristika

Základní funkce řízená střela vzduch-země
Výrobci Hughes Aircraft Co., Raytheon Co.
Pohon Raketový motor TX-481 na tuhé palivo


Hmotnost při vypuštění
AGM-65A/B 462 lb 210 kg
AGM-65D 485 lb 220 kg
AGM-65G 670 lb 304 kg
Průměr 1 stopa 30,48 cm
Rozpětí 2 stopy 4 palce 71,1 cm
Dolet bude oznámen
Rychlost bude oznámena.
Letadlo používá A-10, F-15E, F-16 a F/A-18
Naváděcí systém AGM-65A/B elektro-optický televizní
AGM-65D/G infračervený
Hlavice AGM-65A/B/D 125 lb 56,7 kg
AGM-65G 300 lb 136 kg
Cena za jeden kus od 17 000 do 110 000 dolarů podle varianty.
Zahájení výroby srpen 1972
Ve stavu bude oznámeno


Jirka Wagner

 

Podívejte se na čtenářské komentáře k této stránce a přidejte svůj komentář!


Pokud najdete v článku chyby, pište autorovi článku. Jeho jméno je uvedeno v záhlaví či na konci stránky.

V případě jiných dotazů, nápadů nebo problémů,  napište mail sem

Copyright © 2012 All Rights Reserved

Bez písemného souhlasu autorů není dovoleno využívat zveřejněné informace ke komerčním účelům.


Naše další stránky: Military Video | Agile Factory | MiniAukce | Experio | Beatles | Blanensko