zpět současná výzbroj USAF

Americká letecká výzbroj

NAVIGACE
HOME PAGE
Diskuse
Naše inzerce

Aukce.Military.czAIM-9 Sidewinder


   AIM-9 Sidewinder je nadzvuková střela krátkého doletu vzduch-vzduch určená pro stíhací letouny. Má vysoce explozivní hlavici a aktivní infračervený naváděcí systém. Byla původně vyvinuta U.S.Navy pro protileteckou obranu flotily, později byla U.S.Air Force uzpůsobena pro použití stíhačkami.
Její naváděcí systém se zaměřuje na žhavé plyny u ústí motoru nepřátelského letadla a spolehlivě ji navede na cíl. Po jejím vypuštění může pilot provádět úhybné manévry nebo zaútočit na jiné cíle, aniž by se musel starat o navádění rakety. První verze této střely byly nasazeny v bojích v jihovýchodní Asii.
Sidewinder má válcový trup opatřený zadními stabilizačními křídly. Kromě toho má před špicí ještě dva páry deltovitých křidélek, které umožňují střele manévrovat. Hlavními součástmi jsou: infračervená naváděcí sekce, aktivní optický detektor cíle, bojová hlavice a raketový motor.
Prototyp Sidewinderu, střela AIM-9A, byl poprvé úspěšně odpálen v září 1953, první kusy počáteční verze AIM-9B začaly být používány U.S.A.F. v r. 1956 a zprvu byly úspěšné jen na krátké vzdálenosti.
AIM-9J (konverze typů B a E) mají manévrovací schopnosti vhodné pro vzdušné souboje a větší rychlost i dolet.. Začaly být používány v roce 1977.
AIM-9L má ještě výkonnější raketový motor na tuhé palivo a disponuje mnohem větší obratností. Model L byl prvním Sidewinderem, jenž byl schopen zasáhnout cíl pod jakýmkoliv úhlem, dokonce i při čelním útoku. Produkce začala r. 1976.
AIM-9P byla ještě dokonalejší verzí modelu J. Umožňovala pilotovi odpálení z větší vzdálenosti od cíle a díky pokročilejší elektronice byla úspěšnější. Byla následována typy P-1, P-2 a P-3. Ten už byl vybaven i aktivním optickým detektorem cíle a motorem s omezenou kouřivostí.
V současnosti je jako operační používána pouze verze AIM-9M, která má všechny výhody modelu L, ale je po všech stránkách výkonnější. Je vybavena zařízením proti rušení infračerveného zaměřování, pokročilým rozlišováním pozadí a motorem s nízkou kouřivostí. Tato modifikace je schopna dokonalejšího vyhledávání a zaměření cíle a možnost jejího zachycení nepřátelským zařízením je minimalizována. Vyrábí se od r. 1983.
Budoucí verze X je ve vývoji, koncem března ukončila své již čtvrté testovací střelecké zkoušky.
Stručná charakteristika
Základní funkce řízená střela vzduch-vzduch
Výrobce Naval Weapons Center
Pohon raketový motor na pevné palivo Hercules and Bermite Mk. 36 Mod. 71
Délka 9 stop 5 palců 2,87 m
Průměr 5 palců 13 cm
Rozpětí 2 stopy 3/4 palce 0,63 m
Bojová hlavice prstencová tříštivá nálož
Hmotnost při vypuštění 190 lb 86,2 kg
Datum výroby 1956
Cena jednoho kusu přibližně 84 000 dolarů
Ve stavu bude zveřejněno


Jirka Wagner

 

Podívejte se na čtenářské komentáře k této stránce a přidejte svůj komentář!


Pokud najdete v článku chyby, pište autorovi článku. Jeho jméno je uvedeno v záhlaví či na konci stránky.

V případě jiných dotazů, nápadů nebo problémů,  napište mail sem

Copyright © 2012 All Rights Reserved

Bez písemného souhlasu autorů není dovoleno využívat zveřejněné informace ke komerčním účelům.


Naše další stránky: Military Video | Agile Factory | MiniAukce | Experio | Beatles | Blanensko