zpět současná výzbroj USAF

Americká letecká výzbroj

NAVIGACE
HOME PAGE
Diskuse
Naše inzerceIng. Stanislav Kaucký
www.army.cz

AIM-9X Sidewinder

 Testovací střelecké zkoušky za podmínek rušení

Protiletadlová řízená střela (PLŘS) krátkého dosahu AIM-9X Sidewinder, vyvíjená firmou Raytheon, úspěšně ukončila své čtvrté ostré střelecké zkoušky, když dne 31. března 2000 ve zkušebním testovacím středisku vzdušných bojů letectva amerického vojenského námořnictva v China Lake (Kalifornie) spolehlivě zasáhla cíl – bezpilotní prostředek QF-4. PLŘS byla odpálena z letounu F/A-18C Hornet amerického vojenského námořnictva, přičemž tato fáze zahrnuje střelbu rovněž z letounu F-15 Eagle.

Nyní se však jednalo o první odpálení PLŘS v průběhu manévrového vzdušného boje za podmínek použití infračervených klamných cílů (tzv. flare) vlastní ochrany na cílovém letounu. Střelba byla rovněž poprvé vedena s využitím přilbového zaměřovače JHMCS (Joint Helmet Mounted Cueing System), který umožňuje přesné zaměření infračervené naváděcí soustavy střely na cíl i při velkém úhlu zteče. Tyto střelecké zkoušky jsou považovány za kritický krok ve vývojovém programu, který má po sérii pěti operačních letových střeleckých zkoušek koncem tohoto roku postoupit do své závěrečné fáze.

PLŘS AIM-9X je společným vývojovým projektem amerického vojenského námořnictva (US Navy) a amerických vzdušných sil (US Air Force), který je nyní ve fázi inženýrského a výrobního vývoje. AIM-9X je posledním nejnovějším typem osvědčené vývojové řady amerických PLŘS krátkého dosahu AIM-9 Sidewinder, které jsou řadu let používány ve více než 40 zemích. Střelami AIM-9 budou mimo jiné vyzbrojeny letouny L-159 ALCA Vzdušných sil Armády České republiky.7. 4. 2000

Zpracováno s využitím zdroje:

 


Pokud najdete v článku chyby, pište autorovi článku. Jeho jméno je uvedeno v záhlaví či na konci stránky.

V případě jiných dotazů, nápadů nebo problémů,  napište mail sem

Copyright © 2018 All Rights Reserved

Bez písemného souhlasu autorů není dovoleno využívat zveřejněné informace ke komerčním účelům.


Naše další stránky: Agile Factory | Experio | Beatles